Facebook


Instagram

Finnair störst på direktflyg till Asien och USA från Arlanda


2021-09-16

Bild: ThePixelman/Pixabay

I takt med att allt fler blir fullt vaccinerade och restriktionerna släpps drar även efterfrågan på resor igång. För att möta det ökade intresset utökar Finnair sitt flygschema inför vintersäsongen och presenterar nu direktflighter från Arlanda till New York och Los Angeles.


Allt fler länder börjar succesivt släppa på restriktionerna. Det har skapat en ökad efterfrågan att resa. Därför utvidgar Finnair flygschemat till två eftertraktade resmål i USA. Resenärer kan nu boka direktflyg från Arlanda till LAX, Los Angeles och JFK, New York. Från 3 november respektive 7 december kommer Finnair att flyga från Stockholm till de två amerikanska storstäderna flera dagar i veckan. Som tidigare presenterats kommer Finnair också att öppna direktlinjer från Stockholm till Miami, Phuket och Bangkok.

– Vi vet att svenskarna uppskattar Finnairs service och kvalitet. När vi äntligen börjar se ett ljus i tunneln är vi glada att presentera våra nya direktflighter till svenskarna. Nu är det inte bara förbättrade förbindelser till Miami, utan även till Los Angeles och New York. Det utökade schemat innebär att vi erbjuder flest långdistansdestinationer utan mellanlandning av alla flygbolag från Arlanda, säger Robert Lönnblad, Skandinavienchef Finnair.

Flygturerna trafikeras med moderna Airbus A350 som sedan början av september fått en uppdaterad meny, såväl i ekonomiklass som businessklass. I menyerna kombineras nordiska smaker med smaker från Finnairs destinationer med fokus på ingredienser av hög kvalitet och hållbarhet. Gällande hållbarhet har även mängden matavfall minskats och träbestick införts.


Källa: Finnair


Tipsa en vn Skriv ut





Nytt ramavtal avseende mark- och grundläggningsarbete för Swedavia

SVEAB och affärsområde Infrastruktur har vunnit ett 8-årigt ramavtal för Swedavia, avseende Stockholm Arlanda (ARN) samt Bromma Airport (BMA)

Läs mer
Zinga
Green Flight Academy har hittills startat och landat 5000 gånger med elflyg, vilket gör oss unika.

5 000 starter och landningar med elflygplan på Skellefteå Airport

Världens första hållbara flygakademi flygskola Green Flight Academy som finns...

Läs mer
Ulefos
<span>Så är skulle framtida Droneport-lösningar kunna se ut. Under slutet av 2024 beräknas infrastrukturen och den initiala verksamheten vara på plats i Skellefteå. Visualisering: White Arkitekter</span>

Gröna testbäddar del 3: Skellefteå tar höjd för framtidens luftfart

Vi fortsätter nu vår artikelserie om de viktiga test- och demomiljöerna som finns i...

Läs mer
Vattenfall


Skellefteå Droneport får asfalt med lägre klimatpåverkan

Landningsplattan och tillhörande ytor har nu asfalterats med material som kraftigt minskar...

Läs mer
Zugol 550
Jesper Göransson vd Peab

Första spadtaget för Peabs miljardprojekt i Norge - Nya Bodö flygplats tar form

Under måndagen 24 juni deltar Peab vid ett första spadtag för Nya Bodö...

Läs mer
<span>Vi står inför en stor omställning och att samarbeta är viktigt. Bild: Sabina Söderqvist från KLM och Emil Gustafsson från OEM Electronics.</span>

OEM Electronics minskar Scope 3-utsläppen med Air France och KLM

Att bidra till minskad klimatpåverkan innebär att koldioxidutsläppen måste...

Läs mer
<span>Stockholm Arlanda Airport. </span>

Swedavias trafikstatistik för april 2024

Under april valde drygt 2,6 miljoner resenärer att resa via Swedavias tio flygplatser. Det...

Läs mer
<span>Flygplatsmedarbetare på Stockholm Arlanda Airport och Göteborg Landvetter Airport. </span>

Följ det dynamiska arbetet i olika roller på Swedavias flygplatser - en vardag i ständig rörelse

Under våren har en rad olika personer presenterats i sina arbetsroller på Stockholm...

Läs mer


Mest lästa












HRC

Swescan

Proco Services
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se