Facebook


Instagram

GKN satsar på digital innovation – ska bli en datadriven organisation


2021-03-29

Amanda Dalstam, som driver flera av digitaliseringsprojekten på GKN.
Bild: GKN
Amanda Dalstam, som driver flera av digitaliseringsprojekten på GKN.

GKN Aerospace arbetar intensivt med att digitalisera sin verksamhet. I februari bildades ett team vars främsta uppgift är att visa organisationen hur man kan använda data för att utvecklas.
– Målet är att bli en datadriven organisation som tar bättre och snabbare beslut bland annat med hjälp av AI, säger Amanda Dalstam, som driver flera av projekten i det nya teamet.

GKN Aerospace har under lång tid haft fokus på att digitalisera sin verksamhet och valde i början av 2021 att växla upp det arbetet än mer. I februari bildades en ny grupp inom bolaget som ska ansvara för att implementera datadrivna lösningar och AI i olika delar av organisationen. För ett traditionellt industriföretag, som inte har data som sin främsta råvara, betyder övergången till ett mer digitalt arbetssätt ett stort skifte och nya tankesätt. En av den nya gruppens utmaningar är därför att utbilda medarbetarna inom data och AI, för att minska glappet mellan människa och teknik. Amanda Dalstam, menar att digitalisering i första hand handlar om att förändra affärsmodeller och arbetssätt.

– Målet är att använda data och teknologi för att förenkla de processer som inte kräver mänskligt tänkande. Vi vill bland annat använda AI till mer repetitiva uppgifter, så som att hålla koll på att en maskin fungerar som den ska, för att människan istället ska kunna fokusera på problemlösning och kreativitet men också kunna ta bättre beslut snabbare, säger Amanda Dalstam.


Data som förenklar och förbättrar
Teamet arbetar bland annat med en maskinuppkopplingsplattform som kan ge användarna en realtidsanalys av maskinerna. Det ger användarna möjlighet att följa maskinerna via en app, istället för att bevaka dem fysiskt. Idag är över 100 maskiner uppkopplade, vilket leder till att medarbetarna kan ta bättre beslut om eventuella åtgärder och slipper gissa sig till varför ett larm gick eller varför en maskin stannade. Dessutom arbetar GKN med att utveckla AI för inspektion av röntgenplåtar vid svetsning.

– Idag står operatörerna och analyserar röntgenbilderna för att hitta avvikelser som kan vara små som gruskorn. För ett otränat öga kan de vara väldigt svåra att se. Vi vill ta hjälp av AI för att analysera bilderna och ge operatören förslag på misstänkta avvikelser, säger Amanda Dalstam.


Inte bara ett produktionsverktyg
Utöver användningsområden inom produktionen använder GKN också data för att skapa en AI-modell för att bland annat kunna se lagernivåer och hur kunderna vill ha sina leveranser. Målsättningen är att använda data för att på ett bättre sätt kunna styra verksamheten utifrån kundernas behov.

– Det finns många studier som visar att en datadriven organisation per automatik blir mer lönsam eftersom du kan ta bättre beslut i rätt tid. Vi vill kunna förutse händelser och basera våra beslut på faktisk data. Vår filosofi är att drömma stort men börja litet och att hela tiden inkludera människorna i processerna. Nu ser vi fram emot att ta GKN in i framtiden och använda ny teknologi för att jobba smartare, avslutar Amanda Dalstam.



Källa: GKN Aerospace


Tipsa en vn Skriv ut





Nytt ramavtal avseende mark- och grundläggningsarbete för Swedavia

SVEAB och affärsområde Infrastruktur har vunnit ett 8-årigt ramavtal för Swedavia, avseende Stockholm Arlanda (ARN) samt Bromma Airport (BMA)

Läs mer
Zinga
Green Flight Academy har hittills startat och landat 5000 gånger med elflyg, vilket gör oss unika.

5 000 starter och landningar med elflygplan på Skellefteå Airport

Världens första hållbara flygakademi flygskola Green Flight Academy som finns...

Läs mer
Ulefos
<span>Så är skulle framtida Droneport-lösningar kunna se ut. Under slutet av 2024 beräknas infrastrukturen och den initiala verksamheten vara på plats i Skellefteå. Visualisering: White Arkitekter</span>

Gröna testbäddar del 3: Skellefteå tar höjd för framtidens luftfart

Vi fortsätter nu vår artikelserie om de viktiga test- och demomiljöerna som finns i...

Läs mer
Vattenfall


Skellefteå Droneport får asfalt med lägre klimatpåverkan

Landningsplattan och tillhörande ytor har nu asfalterats med material som kraftigt minskar...

Läs mer
Zugol 550
Jesper Göransson vd Peab

Första spadtaget för Peabs miljardprojekt i Norge - Nya Bodö flygplats tar form

Under måndagen 24 juni deltar Peab vid ett första spadtag för Nya Bodö...

Läs mer
<span>Vi står inför en stor omställning och att samarbeta är viktigt. Bild: Sabina Söderqvist från KLM och Emil Gustafsson från OEM Electronics.</span>

OEM Electronics minskar Scope 3-utsläppen med Air France och KLM

Att bidra till minskad klimatpåverkan innebär att koldioxidutsläppen måste...

Läs mer
<span>Stockholm Arlanda Airport. </span>

Swedavias trafikstatistik för april 2024

Under april valde drygt 2,6 miljoner resenärer att resa via Swedavias tio flygplatser. Det...

Läs mer
<span>Flygplatsmedarbetare på Stockholm Arlanda Airport och Göteborg Landvetter Airport. </span>

Följ det dynamiska arbetet i olika roller på Swedavias flygplatser - en vardag i ständig rörelse

Under våren har en rad olika personer presenterats i sina arbetsroller på Stockholm...

Läs mer


Mest lästa












HRC

Swescan

Proco Services
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se