Facebook


Instagram

Øresundsbrons nya  pylonbelysning tänds på onsdag


2020-06-29

Snart invids Øresundsbrons nya pylonbelysning.
Bild: Øresundsbro Konsortiet
Snart invids Øresundsbrons nya pylonbelysning.

Øresundsbrons nya pylonbelysning tänds onsdagen den 1 juli klockan 23.15 – samma dag som förbindelsen firar 20 år. Såväl energieffektivitet som estetik väger tungt i utformningen av den specialdesignade och dynamiska belysningen.

Eventbelysningen – som premiärtänds i anslutning till Øresundsbrons 20-årsdag – är inspirerad av brons naturliga omgivning, och avspeglar himlens färger under solnedgång och soluppgång över ett blått Öresund.

Projektet började i december 2019 och Light Bureau – som är en del av ingenjörs- och designföretaget AFRY – har levererat en helhetslösning. Men allt har byggt på ett tätt samarbete med underleverantörer och Øresundsbro Konsortiet.

– Vi har jobbat med en snäv tidsplan för att kunna tända belysningen till jubileet. Jag är nöjd över att vi lyckades och att pylonbelysningen levererar precis det vi önskade. Ljustesterna visar en imponerande och flexibel belysning som är betydligt mer energisnål – och samtidigt ger bron helt rätt estetiska uttryck, säger Bengt Hergart, anläggningsdirektör på Øresundsbron.

Högbrons belysning är speciellt utformad för att kunna klara av de speciella förutsättningarna för väder och vind på Øresundsbron. Den nya belysningen ger finare och jämnare ljus på pylonerna. Smalstrålade armaturer minimerar ljusföroreningar och sparar därmed rejält på energin. Øresundsbro Konsortiet räknar med att den nya belysningen, som kan styras och dämpas efter behov, ger en energieffektivisering på uppemot 80 procent jämfört med den tidigare belysningen, som satt monterad i närmare 20 år.

– Vår lösning handlar inte bara om energieffektivisering, effekt och funktion. Vi har lagt kraft på det estetiska uttrycket av ljusdesignen på pylonerna. Vi har jobbat på tvärs över landsgränsen, med speciella omständigheter under coronapandemin, och genom ett starkt samarbete har vi skapat en speciallösning på rekordtid. Jag är stolt över både teamet bakom och vårt resultat, säger Frederik Waneck Borello, senior ljusdesigner och projektets designansvarige hos Light Bureau.

Standardbelysningen på pylonerna är vit men ger framöver möjlighet för att tillfälligt byta färgerna vid väl valda tillfällen under året. Øresundsbrons jubileumsbelysning, som pågår i cirka åtta minuter, tänds den 1 juli klockan 23.15 och kommer att lysa varje kväll under perioden 1-5 juli.


Fakta: Ny pylonbelysning

Byggherre: Øresundsbro Konsortiet
Belysningsrådgivare och huvudleverantör: Light Bureau, en del av AFRY.
Underentreprenör: Veolia
Underleverantörer: Moho Works, Sindal Stålindustri, LiteNordic och Martin Professional.


Källa: Øresundsbro Konsortiet


Tipsa en vn Skriv ut





Scania, AstraZeneca och Södertälje kommun ingår gemensam avsiktsförklaring för en ny tunnel på Sveriges mest sårbara vägsträcka

Scania, AstraZeneca och Södertälje kommun har undertecknat en avsiktsförklaring om...

Läs mer
Gen-monitoring
Under säsongen lägger Svevias arbetslag ut cirka 6000 ton vägmarkeringsfärg – motsvarande linjer längs över 1000 mil väg.

Svevia målar för trygg sommartrafik – nya kontrakt klara

Under säsongen lägger Svevias arbetslag ut cirka 6000 ton vägmarkeringsfärg...

Läs mer
Roch-services


Svevia Norge behåller sin marknadsandel med nytt kontrakt i Røros

Svevia Norge fortsätter som vägentreprenör för driftområde Røros....

Läs mer
Zugol 550
Svevia utför utläggning av asfalt.

Svevia bygger ny trafiklösning i Nyköping

I centrala Nyköping kommer Svevia att bygga om två rondeller till trafikljusreglerade...

Läs mer
Zinga
Svevia fortsätter ta hand om vägunderhållet inom driftområde Västra Södertörn som är ett av landets mest högtrafikerade.  

Svevia fortsätter sköta vägunderhållet i högtrafikerade Västra Södertörn

På uppdrag av Trafikverket kommer Svevia att fortsätta som ansvarig vä...

Läs mer
Bilar och buss i vägtrafik

Kortare körsträcka för lätta och tunga lastbilar

Den totala körsträckan för svenskregistrerade personbilar, lastbilar, bussar och MC...

Läs mer
Generaldirektör Roberto Maiorana besöker På Väg 2025

Samverkan i fokus – Trafikverkets generaldirektör om På Väg som samlingsplats och framtidens väginfrastruktur

Väginfrastrukturen i Sverige är ett hett ämne, och på Elmiamässan På...

Läs mer
<span>Från och med 1 september och minst fyra år framåt blir Svevia ny entreprenör på det statliga vägnätet inom driftområde Uppsala.</span>

Svevia är ny entreprenör för vägunderhållet i Uppsala

De närmaste fyra åren är det Svevia som på uppdrag av Trafikverket ...

Läs mer
<span>Svevia förbättrar väg 835 mellan Kainulasjärvi och Saarisuando för bättre säkerhet och hållfasthet.</span>

Svevia rustar vägen mellan Kainulasjärvi och Saarisuando

Svevia kommer att utföra förstärkningsåtgärder av en 7,5 kilometer...

Läs mer
Svevia fortsätter som vägentreprenör inom driftområde Falkenberg.  

Svevia tar hand om vägunderhållet i Falkenberg

Svevia kommer på uppdrag av Trafikverket att fortsätta utföra vägunderhå...

Läs mer
Fjärde genomförandet av Elmiamässan På Väg bjöd på både utställar- och besökarrekord under två intensiva dagar.

”Nu startar vi upprustningen av det svenska vägnätet!”

Med fler utställare och fler besökare än någonsin blev Elmiamässan...

Läs mer

Svevia tar hand om vägunderhållet i Norra Roslagen



Mest lästa












HRC

Swescan

Proco Services
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se