Facebook


Instagram

Grönt ljus för prisbelönta vattentornet VÅGA


2021-02-03

Visionsillustration av vattentornet VÅGA i Varberg.
Bild: White Arkitekter
Visionsillustration av vattentornet VÅGA i Varberg.

Redan 2012 inleddes tankarna kring ett nytt vattentorn i Varberg för att säkra stadens vattenförsörjning. Och 2018 fick White Arkitekter uppdraget av Vivab att utforma det nya vattentornet med förslaget VÅGA. Nu har genomförandeavtalet tecknats med Veidekke som ska bygga vattentornet. Arbetet beräknas sätta igång i vår.

Med sin unika design har VÅGA redan prisats och uppmärksammats nationellt som internationellt. Vattentornet är utformat som en stiliserad våg, där vattnet paketeras i ett långsträckt landmärke synligt både från centralorten och från E6:an som löper förbi staden. Genom att låta vattentornet sträcka sig på längden i stället för att ha en rund utformning utmanar White den traditionella designen av vattentorn.

– Denna livsviktiga resurs blir ett nytt landmärke för staden, men också en symbol för deras nytänkande. Det känns otroligt kul att projektet nu realiseras, säger Lars Zackrisson, uppdragsledare på White.

Vivab ansåg att Whites förslag VÅGA symboliserade trygghet, kraft och kreativitet. Den långsträckta utformningen ses som fördelaktig på platsen, både ur ett arkitektoniskt perspektiv, men också för att minimera fotavtrycket på kullen.

– Både att rita och bygga vattenanläggningar kräver specialistkompetens. Vi är glada att Veidekke ska bygga detta formstarka projekt och är trygga med att de kommer att kunna leverera med hög kvalitet, säger Agnes Orstadius, handläggande arkitekt på White.

Ett större torn med större kapacitet är en del i Vivabs långsiktiga VA-planering som ska ge en stabil och trygg vattenförsörjning till stadens invånare som växer i antal. VÅGAs reservoar rymmer fem gånger fler kubikmeter vatten jämfört med det befintliga, vilket gör att dricksvattenleveransen kan hanteras på ett bra sätt även vid oförutsedda eller planerade avbrott.



Källa: White


Tipsa en vn Skriv ut



Galvaniserad stållina kräver skydd i form av fett för att klara långvarig exponering under vatten. \
Galvaniserad stållina kräver skydd i form av fett för att klara långvarig exponering under vatten. "Vi kunde leverera en hållbar lösning både tekniskt och ekonomiskt", säger CERTEX tekniska säljare och orderansvarige Henrik Olausson.

CERTEX levererar stållinor för komplex undervattenmiljö

När ett svenskt företag stod inför problemet med uttjänta stållinor i en komplex undervattenskonstruktion, vände de sig till CERTEX – som är ledande inom...

Läs mer
BAGA
Ramson Uniwater

Uniwater stärker kompetens inom avancerad dricksvattenrening och PFAS-hantering – ingår avtal om att förvärva Ramson

Uniwater ingår avtal om att förvärva Ramson, en marknadsledande specialist på...

Läs mer
Godkända Avlopp


Norconsult ingår ramavtal inom infrastruktur

Norconsult Sverige har tecknat ett ramavtal avseende utrednings- och projekteringstjänster...

Läs mer
Zugol 550


⬆️Vi satsar framåt!

Nu förstärker vi inom en rad olika områden för att möta efterfrågan...

Läs mer


Dahl Sverige tecknar avtal med SINFRA för VA-material för Sveriges viktiga vatten- och avloppsnät

Dahl Sverige AB har tilldelats en heltäckande upphandling hos SINFRA, Svenska inkö...

Läs mer
<span>Att bygga denna typ av anläggning blir mycket mer ekonomisk än att bygga ett traditionellt reningsverk.  </span>

Biologiskt reningsverk i Vika Strand banar väg för hållbara VA-lösningar

Med seriekopplade bioreningsverk från Alnarp Cleanwater skapar Falu Energi & Vatten...

Läs mer


Uniwater förvärvar Kudsk – stärker specialistkompetens inom VA- och fjärrvärme samt geografisk räckvidd

Uniwater har förvärvat Kudsk, ett danskt företag inom anborrning, blockering och...

Läs mer


Robust kulvert från LK för en hållbar infrastruktur

Byggnationen av den nya bussterminalen vid Slussen i Stockholm fortskrider och kommer snart att...

Läs mer
Avloppstunnel Bromma-Henriksdal

Veidekke och Stockholm Vatten och Avfall minskade klimatpåverkan och kostnad i avloppstunnelprojekt

Veidekke och Stockholm Vatten och Avfall har i avloppstunnelprojektet mellan Bromma-Henriksdal...

Läs mer


Nu startar provborrning inför nya utloppsledningar från Sjölunda avloppsreningsverk ut i Öresund

Det nya avloppsreningssystemet MAXIMA är en stor och nödvändig infrastruktursatsning...

Läs mer
Klagshamns avloppsreningsverk, som ligger utanför Malmö. 

Miljörapporter 2023: så mår VA SYDs avloppsreningsverk

Varje år följer VA SYD upp hur det gått för våra sex större,...

Läs mer


Nytt stöd skapar utsläppsminskning med sidonytta för VA-bolag

Den svenska VA-sektorn har ett stort investeringsbehov för att kunna säkra framtidens...

Läs mer


Mest lästa












HRC

Swescan

Proco Services
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se