Mindre bilköer när väg 190 byggs ut


2015-01-21

Ola Granbom NCC
Bild: Erik Mårtensson/NCC
Ola Granbom NCC

NCC har fått i uppdrag av Trafikverket att bygga ut väg 190, Gråbovägen. Syftet är att öka tillgängligheten och säkerheten på den hårt trafikerade infartsvägen till Göteborg. Avtalsvärdet uppgår till 142 MSEK.

– Infarten till Göteborg trafikeras av tiotusentals fordon dagligen. Med fler filer och en ny vägsträcka kommer köerna in till Göteborg att minska. Förutom att pendlarna får tid över till annat så ökar också miljövinsterna via minskade utsläpp, säger Ola Granbom, produktionschef på NCC.

Projektet består av flera delar. D en befintliga enfiliga vägen på drygt två kilometer mellan Angereds Storåsväg och Gunnilseås blir tvåfilig och en ny väg på cirka en och en halv kilometer byggs mellan Gunnilseås-Angereds Kyrkväg. Även två broar, en gång- och cykelport samt fyra rondeller byggs. Broarna anläggs över Lärjeån och över den nya vägsträckan. Gång- och cykelporten byggs i anslutning till Bergsjövägen-Gråbovägen.

Den nya beläggningen utgörs av NCC Green Asphalt . Asfalten tillverkas vid Kärraverket i Göteborg som är ett av NCC:s miljöanpassade asfaltverk, där användningen av fossila bränslen minimerats till förmån för förnyelsebar energi via pellets och träpulver.

Vägbygget startar i februari i år och beräknas vara klart i slutet av juni 2016.

Källa: NCC