Facebook


Instagram

Tipsa en vän om denna artikel:
Till:
Från:

Stort test av säkerheten i Lundbytunneln i Göteborg


2015-12-02

Bild:Trafikverket

På tisdagskvällen genomförde Trafikverket en omfattande säkerhetsövning i Lundbytunneln i Göteborg. En större händelse med en trafikolycka med skadade personer och en bilbrand iscensattes. Övningen var ett samarbete mellan Trafikverket, Räddningstjänsten, Polisen, Västtrafik och Ambulanssjukvården Sahlgrenska Universitetssjukhuset.

Brand är en av de värsta sakerna som kan hända i en tunnel. Därför krävs det speciella åtgärder för säker utrymning. Bland annat finns det tvärtunnlar som leder till det andra tunnelröret, utrymningsbelysning och kameraövervakning. Men syftet med gårdagens övning var framförallt att öva på de rutiner och arbetssätt som finns för att de olika organisationerna som är inblandade skall kunna samspela på ett effektivt sätt om en olycka inträffar.

- Vi har en mycket hög nivå på säkerheten i våra tunnlar, säger Emma Stenman på Trafikverket som är projektledare för övningen. Gårdagens övning fungerade mycket bra, alla aktörer agerade precis som de ska, trots att det fanns planerade överraskningsmoment som alla inte kände till.

Trots fasta rutiner finns alltid förbättringsområden, och efter övningen kommer alla inblandade att göra en noggrann utvärdering för att se om det finns något som kan göras ännu bättre.

- Kommunikationen, både inom och mellan organisationerna, måste fungera på bästa sätt, säger Emma Stenman. Denna typ av händelser är allvarliga men händer inte så ofta. Därför är övningarna viktiga för oss så att vi vet att alla gör rätt i ett skarpt läge.

Lagen om säkerhet i vägtunnlar kräver att fullskaliga säkerhetsövningar genomförs regelbundet. Övningen har planerats under lång tid och intresset var stort från flera håll. Förutom personal från de inblandade organisationerna, agerade elever från gymnasium i Göteborgsområdet statister och skadade. Under övningen genomfördes även en rad tester på säkerhetsutrustning och ny teknik i tunneln.

Följande olycka iscensattes vid övningen: En personbil byter fil för snävt in framför en buss. Bilen snurrar och studsar i tunnelväggen för att sedan stanna i ett av körfälten. Bilen fattar eld efter en liten stund. Föraren till bilen har lättare skador, de två passagerarna är oskadda. Bussen får bromsa kraftigt och fyra utav de 12 busspassagerarna blir skadade, busschauffören är oskadd. Efter olyckan bildas det kö. Förare till personbilar möter Räddningstjänsten.


Källa: Trafikverket

Tipsa en vn Skriv ut



Svevia utför utläggning av asfalt.

Svevia bygger ny trafiklösning i Nyköping

I centrala Nyköping kommer Svevia att bygga om två rondeller till trafikljusreglerade...

Läs mer
Roch-services
Svevia fortsätter ta hand om vägunderhållet inom driftområde Västra Södertörn som är ett av landets mest högtrafikerade.  

Svevia fortsätter sköta vägunderhållet i högtrafikerade Västra Södertörn

På uppdrag av Trafikverket kommer Svevia att fortsätta som ansvarig vä...

Läs mer
Zugol 550
Bilar och buss i vägtrafik

Kortare körsträcka för lätta och tunga lastbilar

Den totala körsträckan för svenskregistrerade personbilar, lastbilar, bussar och MC...

Läs mer
Zinga
Generaldirektör Roberto Maiorana besöker På Väg 2025

Samverkan i fokus – Trafikverkets generaldirektör om På Väg som samlingsplats och framtidens väginfrastruktur

Väginfrastrukturen i Sverige är ett hett ämne, och på Elmiamässan På...

Läs mer
DLMASKIN550
<span>Från och med 1 september och minst fyra år framåt blir Svevia ny entreprenör på det statliga vägnätet inom driftområde Uppsala.</span>

Svevia är ny entreprenör för vägunderhållet i Uppsala

De närmaste fyra åren är det Svevia som på uppdrag av Trafikverket ...

Läs mer
<span>Svevia förbättrar väg 835 mellan Kainulasjärvi och Saarisuando för bättre säkerhet och hållfasthet.</span>

Svevia rustar vägen mellan Kainulasjärvi och Saarisuando

Svevia kommer att utföra förstärkningsåtgärder av en 7,5 kilometer...

Läs mer
Svevia fortsätter som vägentreprenör inom driftområde Falkenberg.  

Svevia tar hand om vägunderhållet i Falkenberg

Svevia kommer på uppdrag av Trafikverket att fortsätta utföra vägunderhå...

Läs mer
Fjärde genomförandet av Elmiamässan På Väg bjöd på både utställar- och besökarrekord under två intensiva dagar.

”Nu startar vi upprustningen av det svenska vägnätet!”

Med fler utställare och fler besökare än någonsin blev Elmiamässan...

Läs mer
Svevia ska sköta vägunderhållet inom driftområde Norra Roslagen under de närmaste fyra åren.

Svevia tar hand om vägunderhållet i Norra Roslagen

Från och med första september blir Svevia blir ny entreprenör för underhå...

Läs mer


Sprängningar stänger Götatunneln kvällstid

Den 19 februari inleds sprängningar som stänger Götatunneln vissa kvällar och...

Läs mer

Svevia fortsätter sköta vägunderhållet i Norsjö



Mest lästa







k-utbildning.se






HRC

Swescan
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se