Facebook


Instagram

Tipsa en vän om denna artikel:
Till:
Från:

Premiär för Norwegians första direktlinje mellan Helsingfors och Marrakech


2017-11-06

Norwegians kapten Salomon Aslak Magga och finska Key Account och Business Manager Mikko Komi tillsammans med Norwegians bestättning.
Bild:Norwegian
Norwegians kapten Salomon Aslak Magga och finska Key Account och Business Manager Mikko Komi tillsammans med Norwegians bestättning.

Idag lyfter Norwegians första direktflyg mellan Helsingfors-Vanda och Marrakech vilket innebär att resenärer i Finland för första gången nu kan flyga direkt till den fascinerande staden.

Den första direktlinjen någonsin mellan Helsingfors och Marrakech är nu på väg. För att fira den första avgången arrangerades lite festligheter vid gate och det var många glada resenärer som var med på premiärturen. Från och med idag kan solsugna resenärer flyga direkt till Marrakech från Helsingfors-Vanda flygplats. Den livliga staden i Marocko är kulturellt och historiskt intressant men är även känd för sina många caféer, restauranger och marknader.

– Vi märker att det finns ett allt större intresse bland finnar att resa. Därför är vi glada över att finska resenärer från och med idag kan flyga direkt till Marrakech från Helsingfors och därmed får ytterligare en direktlinje, säger Thomas Ramdahl, kommersiell direktör på Norwegian.

Om den nya linjen

Sträckan mellan Helsingfors (HEL) och Marrakech (RAK) kommer att trafikeras en gång i veckan, på lördagar med start idag 4 november.

Norwegian erbjuder över 40 linjer direkt från Helsingfors. Med goda förbindelser via Skandinavien och London Gatwick har finska resenärer tillgång till över 150 destinationer i Europa, Nordafrika, Mellanöstern, Asien, USA, Sydamerika och Karibien.

Norwegian är idag det sjätte största lågprisbolaget i världen som erbjuder över 500 linjer. Förnyelse av Norwegians flygplansflotta fortsätter under 2017 med leverans av nio Boeing 787-9 Dreamliner, 17 Boeing 737-800 och sex Boeing 737 MAX. Med en genomsnittsålder på 3,6 år är Norwegians flygplansflotta bland de mest moderna och miljöanpassade i världen.



Källa: Norwegian


Tipsa en vn Skriv ut





Nytt ramavtal avseende mark- och grundläggningsarbete för Swedavia

SVEAB och affärsområde Infrastruktur har vunnit ett 8-årigt ramavtal för Swedavia, avseende Stockholm Arlanda (ARN) samt Bromma Airport (BMA)

Läs mer
Zinga
Green Flight Academy har hittills startat och landat 5000 gånger med elflyg, vilket gör oss unika.

5 000 starter och landningar med elflygplan på Skellefteå Airport

Världens första hållbara flygakademi flygskola Green Flight Academy som finns...

Läs mer
Ulefos
<span>Så är skulle framtida Droneport-lösningar kunna se ut. Under slutet av 2024 beräknas infrastrukturen och den initiala verksamheten vara på plats i Skellefteå. Visualisering: White Arkitekter</span>

Gröna testbäddar del 3: Skellefteå tar höjd för framtidens luftfart

Vi fortsätter nu vår artikelserie om de viktiga test- och demomiljöerna som finns i...

Läs mer
Vattenfall


Skellefteå Droneport får asfalt med lägre klimatpåverkan

Landningsplattan och tillhörande ytor har nu asfalterats med material som kraftigt minskar...

Läs mer
Zugol 550
Jesper Göransson vd Peab

Första spadtaget för Peabs miljardprojekt i Norge - Nya Bodö flygplats tar form

Under måndagen 24 juni deltar Peab vid ett första spadtag för Nya Bodö...

Läs mer
<span>Vi står inför en stor omställning och att samarbeta är viktigt. Bild: Sabina Söderqvist från KLM och Emil Gustafsson från OEM Electronics.</span>

OEM Electronics minskar Scope 3-utsläppen med Air France och KLM

Att bidra till minskad klimatpåverkan innebär att koldioxidutsläppen måste...

Läs mer
<span>Stockholm Arlanda Airport. </span>

Swedavias trafikstatistik för april 2024

Under april valde drygt 2,6 miljoner resenärer att resa via Swedavias tio flygplatser. Det...

Läs mer
<span>Flygplatsmedarbetare på Stockholm Arlanda Airport och Göteborg Landvetter Airport. </span>

Följ det dynamiska arbetet i olika roller på Swedavias flygplatser - en vardag i ständig rörelse

Under våren har en rad olika personer presenterats i sina arbetsroller på Stockholm...

Läs mer


Mest lästa












HRC

Swescan

Proco Services
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se