Facebook


Instagram

Tipsa en vän om denna artikel:
Till:
Från:

Ny VA-ledning från Karlslund till Mellringerondellen


2022-01-19

Kartan visar var Örebro kommun ska gräva ner ny VA-ledning under 2022.
Bild: Örebro kommun
Kartan visar var Örebro kommun ska gräva ner ny VA-ledning under 2022.


Örebro växer, så nu bygger kommunen ut och stärker upp ledningsnätet. Framkomligheten kommer periodvis att påverkas, följ skyltning på plats så kommer du fram dit du ska. Samtliga verksamheter i Karlslundsområdet kommer att kunna besökas som vanligt under grävarbetet. Klart hösten 2022.

I slutet av januari 2022 påbörjar vi arbetet med att gräva ner nya VA-ledningar från Karlslundsområdet till Mellringerondellen, via Gäddestavägen och Västra Ringleden. Arbetet beräknas pågå i cirka 9 månader och utförs av Lindesbergs grus & maskin.

– Staden växer norrut samtidigt som nya områden på landsbygden ska anslutas till det kommunala vatten- och avloppsnätet. Det gör att vi behöver nya, större ledningar. När de nya ledningarna är på plats får vi bättre kapacitet, med ett bättre vattenflöde och tryck i ledningarna norrut. Vi kommer börja gräva i Karlslundsområdet och jobbar oss sedan vidare mot Mellringerondellen, säger Joakim Skog, projektledare på Örebro kommun.

Samtliga verksamheter och motionsspår i Karlslundsområdet kommer att kunna besökas som vanligt. Busshållplatsen vid Karlslund trafikeras också som vanligt.

Längre fram kan arbete komma att utföras på flera ställen utmed sträckan samtidigt. Vid tillfälligt begränsad framkomlighet följ skyltning på plats, så kommer du fram dit du ska.


Källa: Örebro kommun

Tipsa en vn Skriv ut



<span>VA SYD MAXIMA systembild (en visualisering av systemet)</span>
VA SYD MAXIMA systembild (en visualisering av systemet)

Metria vinner upphandling från VA SYD – ska leverera systemstöd för miljö och fastigheter i miljardprojektet MAXIMA

VA SYD har tilldelat Metria uppdraget att leverera ett nytt systemstöd för miljö- och fastighetsprocesser till det omfattande arbetet med avloppsreningssystemet MAXIMA. Upphandlingen...

Läs mer
BAGA
De enskilda avloppen får sällan utrymme i diskussionen om hållbar infrastruktur, trots att de spelar en central roll i många glesbygdskommuner och kan vara avgörande vid kris.

Enskilda avlopp – en bortglömd nyckel till både miljöskydd och krisberedskap i Sollefteå

Avloppssystemen är en grundbult i vår samhällsstruktur – nödvändiga...

Läs mer
Godkända Avlopp
Infrakraft-grävskopa

Dubbla affärer för Infrakraft i Mälardalen – avtal för över 100 miljoner kronor

Infrakraft fortsätter växa i Mälardalsregionen. Med två nya anlä...

Läs mer
Zugol 550
Lösningar för vatten och avlopp  

Komponenter för vatten- och avloppsanläggningar

Att rena vatten kräver mer än bara avancerad teknik – det kräver på...

Läs mer
Galvaniserad stållina kräver skydd i form av fett för att klara långvarig exponering under vatten. \

CERTEX levererar stållinor för komplex undervattenmiljö

När ett svenskt företag stod inför problemet med uttjänta stållinor i en...

Läs mer
Ramson Uniwater

Uniwater stärker kompetens inom avancerad dricksvattenrening och PFAS-hantering – ingår avtal om att förvärva Ramson

Uniwater ingår avtal om att förvärva Ramson, en marknadsledande specialist på...

Läs mer


Norconsult ingår ramavtal inom infrastruktur

Norconsult Sverige har tecknat ett ramavtal avseende utrednings- och projekteringstjänster...

Läs mer


⬆️Vi satsar framåt!

Nu förstärker vi inom en rad olika områden för att möta efterfrågan...

Läs mer


Dahl Sverige tecknar avtal med SINFRA för VA-material för Sveriges viktiga vatten- och avloppsnät

Dahl Sverige AB har tilldelats en heltäckande upphandling hos SINFRA, Svenska inkö...

Läs mer
<span>Att bygga denna typ av anläggning blir mycket mer ekonomisk än att bygga ett traditionellt reningsverk.  </span>

Biologiskt reningsverk i Vika Strand banar väg för hållbara VA-lösningar

Med seriekopplade bioreningsverk från Alnarp Cleanwater skapar Falu Energi & Vatten...

Läs mer


Uniwater förvärvar Kudsk – stärker specialistkompetens inom VA- och fjärrvärme samt geografisk räckvidd

Uniwater har förvärvat Kudsk, ett danskt företag inom anborrning, blockering och...

Läs mer


Robust kulvert från LK för en hållbar infrastruktur

Byggnationen av den nya bussterminalen vid Slussen i Stockholm fortskrider och kommer snart att...

Läs mer


Mest lästa












HRC

Swescan

Proco Services

saferoad traffic
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se