Facebook


Instagram

Framtidens busstrafik lanseras på Persontrafikmässan


2014-10-29

Bild:SL

På Persontrafikmässan i Stockholm lanserades idag en helt ny typ av laddhybridbussar. Bussarna snabbladdas vid ändhållplatserna och med ett fullt batteri kan de köra upp till sju kilometer – tyst och avgasfritt – helt på el.

De åtta bussarna, som är tillverkade av Volvo, kommer att trafikera linje 73 mellan Ropsten och Karolinska Institutet. Jämfört med konventionella dieselbussar har laddhybriderna 75 procent lägre bränsleförbrukning och en minskning av koldioxidutsläpp med 90 procent, då bussarna kommer att använda biodiesel och vindel. Med elförbrukningen inräknad är den totala energibesparingen cirka 60 procent. Bussarna är betydligt tystare än vanliga dieselbussar; ljudnivån vid eldrift är i nivå med normal samtalston.

Bakom projektet, som delfinansieras via EU, står SL, Volvo Bussar och Vattenfall. Det delfinansieras av EU genom projektet ZeEUS (Zero Emission Urban Bus System), med över 40 deltagande företag och organisationer.

– SL arbetar systematiskt för att minska belastningen på miljö och klimat. Att samarbeta och pröva nya tekniska lösningar är en förutsättning för att vi ska lyckas nå våra mål, säger Anders Lindström, vd för SL och chef på Stockholms läns landstings trafikförvaltning.

– Projektet ger oss möjlighet att i kommersiell trafik visa att laddhybridbussar är ett kostnadseffektivt sätt att minska storstädernas miljö- och bullerproblem. Det nya bussystemet innebär både ett attraktivare resande och en bättre livsmiljö i städernas centrala delar, utan stora investeringar i ny infrastruktur, säger Håkan Agnevall, vd Volvo Bussar.

– Vattenfalls deltagande i ZeEUs-projektet ger oss möjlighet att demonstrera framtidsbränsle på en hel busslinje i skarp trafik. Elen är en viktig del av lösningen av transportproblemet, säger Torbjörn Wahlborg, chef Vattenfall Region Norden.

Trafikstart är planerad till mitten av december. Bussarna kommer att köras av Keolis.

Fakta demonstrationsprojektet i Stockholm

• Syftar till att demonstrera och utvärdera laddhybridbussar i reguljär busstrafik.

• Omfattar totalt åtta Volvo laddhybridbussar och två snabbladdstationer.

• Sker på linje SL:s linje 73 mellan Ropsten och Tomteboda/Karolinska.

• Driften startar december 2014. EU-projektet pågår fram till årsskiftet 2016/2017, därefter är inriktningen fortsatt kommersiell drift.

Huvudaktörer och deltagare i projektet:

Volvo: levererar och ansvarar för bussarna

Vattenfall: uppför och ansvarar för laddningsstationerna som kommer finnas vid ändhållplatserna

SL: Trafikbeställare och ansvarar för bussdepån

Viktoria: Forskningspartner och ansvarig för utvärdering

Samarbetspartners:

Siemens: levererar snabbladdstationer

Keolis: kommer köra bussarna

Källa: SL


Tipsa en vn Skriv ut



Svevia utför utläggning av asfalt.

Svevia bygger ny trafiklösning i Nyköping

I centrala Nyköping kommer Svevia att bygga om två rondeller till trafikljusreglerade...

Läs mer
Roch-services
Svevia fortsätter ta hand om vägunderhållet inom driftområde Västra Södertörn som är ett av landets mest högtrafikerade.  

Svevia fortsätter sköta vägunderhållet i högtrafikerade Västra Södertörn

På uppdrag av Trafikverket kommer Svevia att fortsätta som ansvarig vä...

Läs mer
Zugol 550
Bilar och buss i vägtrafik

Kortare körsträcka för lätta och tunga lastbilar

Den totala körsträckan för svenskregistrerade personbilar, lastbilar, bussar och MC...

Läs mer
Zinga
Generaldirektör Roberto Maiorana besöker På Väg 2025

Samverkan i fokus – Trafikverkets generaldirektör om På Väg som samlingsplats och framtidens väginfrastruktur

Väginfrastrukturen i Sverige är ett hett ämne, och på Elmiamässan På...

Läs mer
DLMASKIN550
<span>Från och med 1 september och minst fyra år framåt blir Svevia ny entreprenör på det statliga vägnätet inom driftområde Uppsala.</span>

Svevia är ny entreprenör för vägunderhållet i Uppsala

De närmaste fyra åren är det Svevia som på uppdrag av Trafikverket ...

Läs mer
<span>Svevia förbättrar väg 835 mellan Kainulasjärvi och Saarisuando för bättre säkerhet och hållfasthet.</span>

Svevia rustar vägen mellan Kainulasjärvi och Saarisuando

Svevia kommer att utföra förstärkningsåtgärder av en 7,5 kilometer...

Läs mer
Svevia fortsätter som vägentreprenör inom driftområde Falkenberg.  

Svevia tar hand om vägunderhållet i Falkenberg

Svevia kommer på uppdrag av Trafikverket att fortsätta utföra vägunderhå...

Läs mer
Fjärde genomförandet av Elmiamässan På Väg bjöd på både utställar- och besökarrekord under två intensiva dagar.

”Nu startar vi upprustningen av det svenska vägnätet!”

Med fler utställare och fler besökare än någonsin blev Elmiamässan...

Läs mer
Svevia ska sköta vägunderhållet inom driftområde Norra Roslagen under de närmaste fyra åren.

Svevia tar hand om vägunderhållet i Norra Roslagen

Från och med första september blir Svevia blir ny entreprenör för underhå...

Läs mer


Sprängningar stänger Götatunneln kvällstid

Den 19 februari inleds sprängningar som stänger Götatunneln vissa kvällar och...

Läs mer

Svevia fortsätter sköta vägunderhållet i Norsjö



Mest lästa







k-utbildning.se






HRC

Swescan
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se