Facebook


Instagram

NCC bygger trafikplats i Göteborg åt Trafikverket


2015-01-14

Bild: NCC

NCC har fått i uppdrag av Trafikverket att bygga Trafikplats Tingstad i centrala Göteborg, avseende väg och broar som ingår som en del i Marieholmsförbindelsen. Ordern är värd 633 MSEK.

– Vi är glada att få medverka till förbättringarna av Göteborgs utmanade trafiksituation. NCC har en ambition att vara ledande inom infrastrukturbyggande. Tingstads trafikplats innehåller flera avancerade moment som visar att vi har kompetens för stora projekt, säger Nils Bjelm, chef för segment anläggning på affärsområdet NCC Construction Sweden.

Trafikplats Tingstad är ett av fyra delprojekt i Marieholmsförbindelsen, en ny förbindelse under Göta älv. Trafikplats Tingstad är en del av E6:an, som är huvudtrafikleden mellan Göteborg och Oslo. NCC bygger både väg och broar i projektet, som ska stå klart i juni 2020. Området är tungt trafikerat med 80 000 bilar som passerar varje dygn.

– En stor utmaning i projektet är att E6:an går rakt igenom byggområdet. Trafiken kommer bland annat att ledas om på provisoriska vägar under byggtiden. Vi lägger här bland annat stor fokus på bullerdämpande åtgärder och vår ambition är att minimera störningar för närboende, säger Nils Bjelm.

Sammanlagt läggs cirka 35 000 ton asfalt i projektet. Den tillverkas vid Kärraverket som är ett av NCC:s miljöanpassade asfaltverk, där användningen av fossila bränslen minimerats och bytts ut mot träpellets, NCC Green fuel . Asfalten från den befintliga E6 kommer återvinnas och ingå i den nya beläggningen och i andra närliggande projekt.

Projektet är en totalentreprenad och sysselsätter upp till 50 personer. Projektet startar i januari 2015 och beräknas vara avslutat 30 juni 2020. Ordern registreras i det första kvartalet 2015 i affärsområdet NCC Construction Sweden.

Källa: NCC


Tipsa en vn Skriv ut



Svevia utför utläggning av asfalt.

Svevia bygger ny trafiklösning i Nyköping

I centrala Nyköping kommer Svevia att bygga om två rondeller till trafikljusreglerade...

Läs mer
Roch-services
Svevia fortsätter ta hand om vägunderhållet inom driftområde Västra Södertörn som är ett av landets mest högtrafikerade.  

Svevia fortsätter sköta vägunderhållet i högtrafikerade Västra Södertörn

På uppdrag av Trafikverket kommer Svevia att fortsätta som ansvarig vä...

Läs mer
Zugol 550
Bilar och buss i vägtrafik

Kortare körsträcka för lätta och tunga lastbilar

Den totala körsträckan för svenskregistrerade personbilar, lastbilar, bussar och MC...

Läs mer
Zinga
Generaldirektör Roberto Maiorana besöker På Väg 2025

Samverkan i fokus – Trafikverkets generaldirektör om På Väg som samlingsplats och framtidens väginfrastruktur

Väginfrastrukturen i Sverige är ett hett ämne, och på Elmiamässan På...

Läs mer
DLMASKIN550
<span>Från och med 1 september och minst fyra år framåt blir Svevia ny entreprenör på det statliga vägnätet inom driftområde Uppsala.</span>

Svevia är ny entreprenör för vägunderhållet i Uppsala

De närmaste fyra åren är det Svevia som på uppdrag av Trafikverket ...

Läs mer
<span>Svevia förbättrar väg 835 mellan Kainulasjärvi och Saarisuando för bättre säkerhet och hållfasthet.</span>

Svevia rustar vägen mellan Kainulasjärvi och Saarisuando

Svevia kommer att utföra förstärkningsåtgärder av en 7,5 kilometer...

Läs mer
Svevia fortsätter som vägentreprenör inom driftområde Falkenberg.  

Svevia tar hand om vägunderhållet i Falkenberg

Svevia kommer på uppdrag av Trafikverket att fortsätta utföra vägunderhå...

Läs mer
Fjärde genomförandet av Elmiamässan På Väg bjöd på både utställar- och besökarrekord under två intensiva dagar.

”Nu startar vi upprustningen av det svenska vägnätet!”

Med fler utställare och fler besökare än någonsin blev Elmiamässan...

Läs mer
Svevia ska sköta vägunderhållet inom driftområde Norra Roslagen under de närmaste fyra åren.

Svevia tar hand om vägunderhållet i Norra Roslagen

Från och med första september blir Svevia blir ny entreprenör för underhå...

Läs mer


Sprängningar stänger Götatunneln kvällstid

Den 19 februari inleds sprängningar som stänger Götatunneln vissa kvällar och...

Läs mer

Svevia fortsätter sköta vägunderhållet i Norsjö



Mest lästa







k-utbildning.se






HRC

Swescan
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se