Facebook


Instagram

SJ AB kör tågen mellan Karlstad och Göteborg från 2020


2019-12-02

Det blir SJ AB som kommer fortsätta köra tågen mellan Karlstad och Göteborg från 2020.
Bild: Allan Karlsson
Det blir SJ AB som kommer fortsätta köra tågen mellan Karlstad och Göteborg från 2020.

Fredag den 29 november tilldelades ett nytt trafikavtal för trafiken mellan Karlstad och Göteborg. Det blir SJ AB som kommer fortsätta köra tågen på sträckan från och med december 2020. Trafiken har upphandlats i samarbete mellan Västtrafik och Region Värmland.

SJ AB tilldelas avtalet efter en utvärderingsprocess som har visat att de har det mest fördelaktiga anbudet när pris och kvalitet vägts samman.

I och med det nya avtalet kommer SJ AB att i större utsträckning finansiera trafiken med försäljning av egna färdbevis, vilket gör att trafikkostnaden för Västtrafik och Region Värmland sänks. Det nya avtalet innebär ingen förändring i trafikutbudet på sträckan.

– Resandet med tåg ökar på många håll så det är viktigt att vi fortsätter utveckla trafiken även mellan Göteborg och Karlstad. Det känns tryggt att ge fortsatt förtroende till SJ, säger Torvald Svahn, affärschef tåg på Västtrafik.


Underhållet flyttas
Det är Västtrafik och Region Värmlands ansvar att tillhandahålla de fordon som ska köra på sträckan. I och med det nya avtalet kommer underhållet av tågen att flyttas från depån i Sävenäs till en depå i Kristinehamn.

– Trafiken har utvecklats i positiv riktning under vårt tidigare samarbete. En stor och bra förändring för våra resenärer inom respektive region är att samtliga regionala biljetter skall gälla, säger Per Sidetun, trafikchef tåg på Region Värmland.


Trafikstart december 2020
Avtalet omfattar åtta år och trafikstarten är den 13 december 2020.

Avtalet omfattar i huvudsak driften mellan Karlstad och Göteborg, inklusive bemanning ombord med lokförare och tågvärdar, driftledning och planering av trafiken, störningshantering samt akut ersättningstrafik, allt underhåll av tågen, övriga servicetjänster som hittegodshantering och servering ombord.

Avtalet tecknas först när tiden för avtalsspärr löpt ut.



Källa: Västtrafik


Tipsa en vn Skriv ut





Stark orderingång, förbättrat resultat och återtaget kontrakt

Kvartalsrapport april - juni 2025


April – juni

Gen-monitoring
2024 gjordes en stor ombyggnad i Vislanda S-fabriken för tillverkning av huvudspårsliprar och nu gör det nya avtalet att produktionen av växelspårsliprar uppdateras och får större kapacitet.

Heidelberg Materials fyrdubblar kapaciteten på växelsliprar - nytt ramavtal med Trafikverket

Efter en framgångsrik upphandling har Heidelberg Materials Precast Abetong tecknat ett nytt...

Läs mer
Infrakraft anläggning

Infrakraft växlar upp i syd – hundramiljonersaffär på plats

Trafikverket fortsätter rusta det svenska väg- och järnvägsnätet. Ett...

Läs mer
Vi rekryterar 30 nya medarbetare

Geomatikk växer – rekryterar 30 nya medarbetare och stärker organisationen för rikstäckande järnvägsuppdrag

Geomatikk har tilldelats Trafikverkets uppdrag att leverera en nationell tjänst för...

Läs mer


Infrakraft stärker sin närvaro i norra Sverige – vinner nytt uppdrag i Sundsvallsregionen

Infrakraft fortsätter sin etablering i norra Sverige. Nyligen tilldelades bolaget sitt fö...

Läs mer
I Gagnef ersätts två plankorsningar med en trafiksäker passage under järnvägen. 

Svevia bygger ny passage under järnvägen i Gagnef

I Gagnef ska två plankorsningar längs Dalabanan mellan Borlänge och Mora rivas och...

Läs mer
\

En stabil inledning på 2025

Orderingången i det första kvartalet uppgick till 4,1 miljarder kronor (4,8), en...

Läs mer


Premiär för ny tågpendel mellan Valåsen Moelven AB och Hallands Hamnar Varberg

Idag den 11 april var det premiär för den nya järnvägspendeln mellan Valå...

Läs mer
<span>Tågtransport</span>

Norra Skog satsar på tåg – ökar järnvägstransporterna med 36 procent

Norra Skog stärker sin satsning på hållbara transporter genom att flytta allt mer...

Läs mer
<span>E09 Rosenlund</span>

Scaffolding Projects Sweden AB vinner strategiskt avtal för ställningsbyggnation för deletapp E09 Rosenlund inom Västlänken.

Scaffolding Projects Sweden AB har tilldelats avtal för ställningsbyggnation inom

Läs mer


Varför är livslängden för sliprar så viktig?

Sleepers är säkerhetsrelevanta komponenter i järnvägsverksamheten....

Läs mer


Mest lästa












HRC

Swescan

Proco Services

saferoad traffic
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se