Facebook


Instagram

Positivt besked om sträckkontroll på Øresundsbron


2019-10-08

Øresundsbron välkomnar Transport- og boligministeriets beslut att införa sträckkontroll på bland annat Øresundsbron.

Hastigheter långt över fartbegränsningarna har mätts upp när polisen gjort sina kontroller.

– Polisens hastighetskontroller på förbindelsen visar dessvärre på mycket höga hastigheter, vilket utsätter både förare och övriga bilister för allvarliga och stora faror. Därför är det mycket glädjande att vi nu är på väg att få sträckkontroll, något som vi på bron har uppmuntrat i många år, säger Caroline Ullman-Hammer, vd för Øresundsbro Konsortiet.

Genom åren har Øresundsbron fått synpunkter från pendlare som önskar en mer effektiv fartkontroll. Om en olycka inträffar i Öresundstunneln kan det vara farligare än vid olyckor på en öppen väg. Fordon kan riskera att köra in i tunnelväggarna eller i andra fordon, och i värsta fall kan brand utvecklas, vilket kan få mycket allvarliga konsekvenser i en tunnel. Dessutom är tillgängligheten för räddningsfordon svårare på hela Öresundsförbindelsen jämfört med en olycka som sker på en öppen landsväg.

– Med fog har många kunder upplevt en otrygghet när bilister passerat förbi i extrema hastigheter och inte tagit hänsyn till andra trafikanter. Och vi har haft några allvarliga olyckor, men tack och lov ingen med dödlig utgång. Därför har vi länge föreslagit sträckkontroll som ett ytterligare sätt för att göra förbindelsen säker, eftersom det är en effektiv metod för att minska antalet hastighetsöverträdelser. Därmed bidrar det till att förebygga allvarliga olyckor, säger Ulla V. Eilersen, säkerhetschef på Øresundsbron.

Øresundsbro Konsortiet ska ingå i en projektgrupp med bland annat danska myndigheter med uppgiften att ta fram en plan som implementerar beslutet om sträckkontroll.


Klicka här för att läsa mer.



Källa: Øresundsbron


Tipsa en vn Skriv ut





Scania, AstraZeneca och Södertälje kommun ingår gemensam avsiktsförklaring för en ny tunnel på Sveriges mest sårbara vägsträcka

Scania, AstraZeneca och Södertälje kommun har undertecknat en avsiktsförklaring om...

Läs mer
Gen-monitoring
Under säsongen lägger Svevias arbetslag ut cirka 6000 ton vägmarkeringsfärg – motsvarande linjer längs över 1000 mil väg.

Svevia målar för trygg sommartrafik – nya kontrakt klara

Under säsongen lägger Svevias arbetslag ut cirka 6000 ton vägmarkeringsfärg...

Läs mer
Roch-services


Svevia Norge behåller sin marknadsandel med nytt kontrakt i Røros

Svevia Norge fortsätter som vägentreprenör för driftområde Røros....

Läs mer
Zugol 550
Svevia utför utläggning av asfalt.

Svevia bygger ny trafiklösning i Nyköping

I centrala Nyköping kommer Svevia att bygga om två rondeller till trafikljusreglerade...

Läs mer
Zinga
Svevia fortsätter ta hand om vägunderhållet inom driftområde Västra Södertörn som är ett av landets mest högtrafikerade.  

Svevia fortsätter sköta vägunderhållet i högtrafikerade Västra Södertörn

På uppdrag av Trafikverket kommer Svevia att fortsätta som ansvarig vä...

Läs mer
Bilar och buss i vägtrafik

Kortare körsträcka för lätta och tunga lastbilar

Den totala körsträckan för svenskregistrerade personbilar, lastbilar, bussar och MC...

Läs mer
Generaldirektör Roberto Maiorana besöker På Väg 2025

Samverkan i fokus – Trafikverkets generaldirektör om På Väg som samlingsplats och framtidens väginfrastruktur

Väginfrastrukturen i Sverige är ett hett ämne, och på Elmiamässan På...

Läs mer
<span>Från och med 1 september och minst fyra år framåt blir Svevia ny entreprenör på det statliga vägnätet inom driftområde Uppsala.</span>

Svevia är ny entreprenör för vägunderhållet i Uppsala

De närmaste fyra åren är det Svevia som på uppdrag av Trafikverket ...

Läs mer
<span>Svevia förbättrar väg 835 mellan Kainulasjärvi och Saarisuando för bättre säkerhet och hållfasthet.</span>

Svevia rustar vägen mellan Kainulasjärvi och Saarisuando

Svevia kommer att utföra förstärkningsåtgärder av en 7,5 kilometer...

Läs mer
Svevia fortsätter som vägentreprenör inom driftområde Falkenberg.  

Svevia tar hand om vägunderhållet i Falkenberg

Svevia kommer på uppdrag av Trafikverket att fortsätta utföra vägunderhå...

Läs mer
Fjärde genomförandet av Elmiamässan På Väg bjöd på både utställar- och besökarrekord under två intensiva dagar.

”Nu startar vi upprustningen av det svenska vägnätet!”

Med fler utställare och fler besökare än någonsin blev Elmiamässan...

Läs mer

Svevia tar hand om vägunderhållet i Norra Roslagen



Mest lästa












HRC

Swescan

Proco Services
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se