Facebook


Instagram

Inget konkret hot mot Göteborgs energiinfrastruktur i dagsläget


2026-09-09

Det finns i dagsläget inga indikationer på en konkret hotbild mot Göteborg Energis verksamhet men vi följer utvecklingen noggrant.
Bild:Göteborg Energi AB
Det finns i dagsläget inga indikationer på en konkret hotbild mot Göteborg Energis verksamhet men vi följer utvecklingen noggrant.


Den senaste tiden har en rad incidenter kopplat till europeisk energiinfrastruktur inträffat, bland annat i Tyskland. Det finns i dagsläget inga indikationer på en konkret hotbild mot Göteborg Energis verksamhet men vi följer utvecklingen noggrant.


– Oavsett vem som ligger bakom de här händelserna är läget allvarligt. Säkerhet och beredskap är en central del av Göteborg Energis verksamhet och vi arbetar kontinuerligt för att stärka skyddet av vår infrastruktur. Göteborgarna kan känna trygghet i att vi har beredskap och rutiner för att hantera olika typer av störningar i energisystemet, säger Torbjörn Kaliff, koncernsäkerhetschef på Göteborg Energi och ansvarig för koncernens beredskapsarbete.

Erfarenheter från kriget i Ukraina visar att just energiinfrastruktur är ett återkommande mål för attacker, inte minst mot elnätet.

– Det finns i dagsläget inga indikationer på någon konkret hotbild mot Göteborgs elnät, men vi följer självklart utvecklingen och vad som händer runt omkring oss. Vi har sedan länge en väloljad organisation och en dygnet-runt-beredskap för att hantera elavbrott och andra störningar som kan uppstå, säger Lars Edström, vd för Göteborg Energi Nät.

Fyra centrala hot

Att vi lever i en helt annan verklighet i dag än för bara några år sedan är tydligt menar Torbjörn Kaliff.

– Nu måste våra strategier och handlingsplaner ta sikte på en situation med höjd beredskap och ytterst krig, vilket ställer nya krav på motståndskraft och resiliens, säger han.

De centrala hoten mot energisektorn kan sammanfattas i fyra punkter: cyberangrepp, sabotage och fysiska angrepp, illegal underrättelseinhämtning och informationspåverkan.

– Dagens energisystem är starkt digitaliserade, vilket kan göra dem sårbara för cyberintrång. Energisektorn är av särskilt intresse och har ökad risk för sabotage eftersom störningar kan medföra stora samhällskonsekvenser. Det är sedan tidigare känt att utländska aktörer bedriver riktad underrättelseinhämtning för att kartlägga sårbarheter liksom att informationspåverkan och desinformation blir allt vanligare.

– Allt detta sammantaget gör att vi nu fokuserar på att stärka vår förmåga och motståndskraft ytterligare, för att trygga göteborgarnas energiförsörjning, säger Torbjörn Kaliff.


Källa: Göteborg Energi


Tipsa en v�n Skriv ut





Aluminium med lägre koldioxidavtryck för framtidens infrastruktur

Elektrifieringen och utbyggnaden av de nordiska elnäten innebär stora och långsiktiga investeringar. Samtidigt ökar kraven på materialens klimatpåverkan, spå...

Läs mer
Zinga
Det finns i dagsläget inga indikationer på en konkret hotbild mot Göteborg Energis verksamhet men vi följer utvecklingen noggrant.

Inget konkret hot mot Göteborgs energiinfrastruktur i dagsläget

Den senaste tiden har en rad incidenter kopplat till europeisk energiinfrastruktur inträffat,...

Läs mer
Ulefos
Tills elektrikern skiljer dem åt.

Tills elektrikern skiljer dem åt. Nexans lanserar hybridkabel som förenklar installationer.

När el och fiber behöver samsas på samma sträcka har installationen länge...

Läs mer
Vattenfall
QR code charging

Elektrifieringen hotas när standarderna uteblir

E-mobilitet lyfts ofta fram som en självklar del av klimatomställningen. Men utan...

Läs mer
Zugol 550
Nya tillämpningar möjliggörs av samordnade komponenter från Siemens och kraftdistributionsplattformar som RiLineX från Rittal Energy & Power Solutions.

Siemens och Rittal samarbetar för att utforma framtidens datacenterinfrastruktur

Siemens och Rittal har ingått ett strategiskt partnerskap för att tillsammans utveckla...

Läs mer


Göteborg Energi Nät analyserar stoppat krav på tidsindelade effektavgifter

Fredagen den 13 mars meddelade regeringen att de stoppar kravet på införande av...

Läs mer
Infranord Components teknikbyggnad

Infranord har tilldelats ramavtal för teknikbyggnader

Trafikverket har tilldelat Infranord, som en av två leverantörer, ramavtal för...

Läs mer


Ny sjökabel mellan Sverige och Danmark stärker Nordens digitala motståndskraft

GlobalConnect har inlett arbetet med en ny sjökabel över Kattegatt som ska fö...

Läs mer


Glesys stärker sin nordiska molninfrastruktur genom förvärv i Finland

Glesys, en ledande nordisk leverantör av IaaS och molntjänster, har idag förvä...

Läs mer


Regeringens förslag om individuell laddrätt riskerar att undergräva framtidens infrastruktur

Regeringens lagrådsremiss ”Ökade möjligheter till hemmaladdning av...

Läs mer
Dagens datacenter står i centrum för AI‑revolutionen – samtidigt som deras växande energibehov skapar nya krav på elnät, infrastruktur och hållbar drift.

AI:s energibehov exploderar – Davos 2026 varnar för flaskhalsar i elnät och infrastruktur

Under World Economic Forum i Davos dominerade en fråga som snabbt håller på att...

Läs mer
El­nätet blir alltmer överbelastat – det är dåliga nyheter för alla som arbetar inom bygg- och infrastruktursektorn. Överbelastning på nätet sätter dig i en knipa: å ena sidan måste du arbeta mer hållbart, vilket ökar behovet av elektrisk utrustning,

Med smarta tillfälliga lösningar kan du kringgå överbelastning i elnätet

El­nätet blir alltmer överbelastat – det är dåliga nyheter för...

Läs mer
Stormen Johannes orsakade stora skador och långvariga strömavbrott.

Elsamverkan skapar trygghet när det krisar

Den 27 december svepte stormen Johannes in över stora delar av mellersta Sverige och lä...

Läs mer
ChargeNode tar över Mer’s företagskunder och deras laddanläggningar

Mer Sweden säljer sitt företagssegment till ChargeNode – stärker båda bolagens positioner inom laddinfrastruktur i Norden

Mer Sweden AB genomför just nu en strategisk omställning med målet att stärka...

Läs mer


Laddstation för tung trafik öppnar i Båstad

OKQ8, Skellefteå Kraft och Volvo Lastvagnars satsning på elektrifiering av tunga vä...

Läs mer













saferoad traffic

team tejbrant

SPD

Rostfria Va system

HBM
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se