Facebook


Instagram

Regeringen ökar takten i bredbandsutbyggnaden


2022-06-21

Regeringen ger Post- och telestyrelsen (PTS) i uppdrag att verka för att de tre miljarder som tillförs myndighetens stöd för bredbandsutbyggnad från 2023, främst ska satsas på utbyggnad i områden som har särskilda utmaningar med låg utbyggnadsgrad av bredband. Regeringen har också beslutat om en proposition som innebär att kommunala stadsnät kan bygga ut sitt bredbandsnät till områden utanför den egna kommunen för att nå kunder som annars hade riskerat att inte kunna nås.

Nu ökar takten för bredbandsutbyggnaden. Regeringens bredbandsmål ska nås och den digitala infrastrukturen för hushåll och företag ska gynna varje medborgare. Regeringen går nu fram med satsningar på snabbt bredband och stabila mobila tjänster av god kvalitet till hela landet.

Sverige har en väl utbyggd digital infrastruktur, men det finns fortfarande hushåll och företag som saknar tillgång till snabbt bredband, inte minst gäller det på landsbygderna.

Därför tar regeringen nu ett ordentligt grepp om bredbandsutbyggnaden och uppdrar PTS att se över hur de tillkommande tre miljarder kronorna kan satsas på bredbandsutbyggnad i områden med låg utbyggnadsgrad.

Regeringen har tidigare aviserat i den strategiska planen för den gemensamma jordbrukspolitiken att det stöd för bredbandsutbyggnad som PTS ansvarar för ska tillföras 3 miljarder kronor 2023–2027.

Dessutom lägger regeringen fram en proposition om undantag från lokaliseringsprincipen. Lokaliseringsprincipen innebär att en kommuns åtgärd måste vara knuten till en kommuns eget område eller dess medlemmar för att vara tillåten, något som i vissa fall kan hindra en effektiv bredbandsutbyggnad. Undantaget kommer att snabba på Sveriges bredbandsutbyggnad så fler får tillgång till stabil uppkoppling och att det ska vara möjligt att bo och leva i hela landet.

– Bredbandsutbyggnaden är en jämlikhetsfråga. Vi är idag alltmer beroende av stabil, snabb och tillgänglig uppkoppling oavsett var i landet man bor. Regeringen snabbar nu därför på bredbandsutbyggnaden och jag är glad att vi nu kan gå fram med fler åtgärder som förbättrar uppkopplingen i landet, säger energi- och digitaliseringsminister Khashayar Farmanbar.

Uppdraget till PTS ska redovisas den 15 september.


Källa: Infrastrukturdepartementet

Tipsa en vän Skriv ut





Eitech kontrakteras tillsammans med Omexom för ett stort kraftprojekt i Finland

Eitech har i samarbete med Omexom vunnit uppdraget att leverera och installera hela kraftförsörjningen i ett omfattande infrastrukturellt projekt i Finland. Det stora och komplexa projektet...

Läs mer
Zinga


Servicetekniker till Småland

Vi söker en servicetekniker till området Småland (eller området...

Läs mer
Låsbara lock anpassade för eftermontage av innerlock i redan installerade Melbye brunnar.

Malmö Stadsnät säkrar infrastrukturen

Malmö Stadsnät arbetar sedan lång tid tillbaka med säkerheten kring den...

Läs mer


Uppgradering av fibernätet i Täby kommun

Ökad trafikmängd i nätet och fler tjänster i varje hushåll i Täby...

Läs mer
Vattenfall


Bromölla kommun stämmer entreprenör för brott mot markavtal

Bromölla kommun har stämt företaget Open Infra Core AB, som sedan juni 2021 utfö...

Läs mer
Zugol 550


Fler supersnabbladdare på Solbacken i Skellefteå

Två laddpunkter blir sex när Skellefteå Kraft, tillsammans med OK Vä...

Läs mer


Mest lästa







Onninen






gardenor

Extremeworks

HRC
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se