Facebook


Instagram

Tipsa en vän om denna artikel:
Till:
Från:

Plus för tågresenärerna när MTRX lanserar ny biljett


2022-10-03

MTRX lanserar en ny biljett - PLUS.
Bild: Johan Dirfors
MTRX lanserar en ny biljett - PLUS.

Tågbolaget MTRX introducerar en ny biljett som ger resenärer större möjlighet att optimera sin reseupplevelse. Med bland annat matservering vid sittplatsen och kostnadsfri av- och ombokning ger PLUS fler chansen att koppla av och ta del av den goda servicen ombord. Den nya biljettklassen är tillgänglig för bokning från och med idag.

Med ökat resande och fler avgångar har MTRX vind i ryggen. Hållbara resor blir allt viktigare både för fritids- och affärsresenärer. Nu lanseras en nyhet för de som vill ha sin resa med plus i kanten. Den nya biljetten PLUS möter resenärernas behov och erbjuder samma höga servicenivå som för 1 KLASS PLUS. Tillsammans utgör de nu två konkurrenskraftiga alternativ för medvetna resenärer.

Tidigare har bolaget erbjudit tre biljetter - FIX, FLEX och 1 KLASS PLUS. Den nya PLUS placerar sig mellan FLEX och 1 KLASS PLUS i fråga om pris och förmåner.

– Kundupplevelsen står som alltid i fokus. Med PLUS erbjuder vi mer flexibilitet och större valfrihet. Vi är övertygade om att den som reser med oss kommer att uppskatta nyheten, säger Maria Hofberg, CCO på MTRX.

Med den nya biljetten PLUS är fördelarna flera. Resenären placeras företrädesvis i vagn A och får en PLUS-måltid samt kaffe eller te serverad vid sin plats. Vid av- eller ombokning får den som bokat tillbaka pengarna eller kan boka om till annan avgång utan extra kostnad. För resenärer som bokar PLUS ingår allt detta och en hel del mer, för den som dessutom önskar ett extra säte bredvid finns det fortsatt att boka i 1 KLASS PLUS.

Idén om en extra biljettklassen har funnits under en tid hos bolaget men aktualiserades efter att resandet återigen ökat till följd av att Corona-pandemins effekter på samhället mildrats. Ökat resande ställer nya krav på flexibilitet, menar Maria Hofberg.

– För oss är det ett sätt att tillgodose den stora efterfrågan vi har sett under året efter att restriktionerna släpptes. Många uppskattar den personliga servicen och flexibiliteten men har inte samma behov av ett ledigt säte bredvid sig. De som vill behålla det extra sätet bredvid sig kan fortfarande göra det och fortsätta boka 1 KLASS PLUS-biljetten. Vi ser det som ytterligare ett steg i vår ambition att ständigt utvecklas och erbjuda något som passar för alla, säger Maria Hofberg.

PLUS-biljetter finns att boka från och med idag på samtliga av bolagets snabbtåg på huvudsträckan Stockholm-Göteborg inklusive förlängningen till Solna.


Källa: MTRX

Tipsa en vn Skriv ut



I Gagnef ersätts två plankorsningar med en trafiksäker passage under järnvägen. 

Svevia bygger ny passage under järnvägen i Gagnef

I Gagnef ska två plankorsningar längs Dalabanan mellan Borlänge och Mora rivas och...

Läs mer
Train Rail
\

En stabil inledning på 2025

Orderingången i det första kvartalet uppgick till 4,1 miljarder kronor (4,8), en...

Läs mer


Premiär för ny tågpendel mellan Valåsen Moelven AB och Hallands Hamnar Varberg

Idag den 11 april var det premiär för den nya järnvägspendeln mellan Valå...

Läs mer
<span>Tågtransport</span>

Norra Skog satsar på tåg – ökar järnvägstransporterna med 36 procent

Norra Skog stärker sin satsning på hållbara transporter genom att flytta allt mer...

Läs mer
<span>E09 Rosenlund</span>

Scaffolding Projects Sweden AB vinner strategiskt avtal för ställningsbyggnation för deletapp E09 Rosenlund inom Västlänken.

Scaffolding Projects Sweden AB har tilldelats avtal för ställningsbyggnation inom

Läs mer


Varför är livslängden för sliprar så viktig?

Sleepers är säkerhetsrelevanta komponenter i järnvägsverksamheten....

Läs mer
<span>Luleå Hamns järnväg ska rustas upp. Investeringen innebär färre tåg för transport av samma last. Det minskar miljöpåverkan och behovet av ytterligare investeringar i transportinfrastrukturen i regionen. </span>

133 miljoner kronor investeras i Luleå Hamns järnvägsanläggning

År 2030 förväntas den årliga godsvolymen i Luleå hamn ha ökat...

Läs mer
Järnvägsunderhåll och markanläggning

Eleda intensifierar sin satsning inom järnväg och förvärvar tre bolag

Sveriges ledande infrastrukturkoncern Eleda förvärvar Hanell Entreprenad AB och...

Läs mer
Järnvägs- och stadsutvecklingen i Hässleholms stad är ett särskilt fokusområde i samverkansöverenskommelsen mellan Hässleholms kommun och Trafikverket. 

Hässleholms kommun och Trafikverket stärker samverkan

Utvecklingen och stadsplaneringen i Hässleholms kommun behöver samordnas med utvecklingen...

Läs mer
Elmia Infra Rail är mässan med två dagar med järnvägens infrastruktur i fokus, inget annat. 

Elmia Infra Rail 2025 – en ny mässa som kopplar samman branschen

Nästa höst lanserar Elmia en ny fackmässa: Elmia Infra Rail, den 8–9 oktober...

Läs mer
Spårväg i Alléstråket är ett av ärendena på stadsbyggnadsnämnden i oktober. 

Pressinformation efter stadsbyggnadsnämnd tisdag 22 oktober kl. 11.50

Välkommen till stadsbyggnadsnämndens pressinformation tisdag 22 oktober kl.11:50. Vi...

Läs mer


Mest lästa







k-utbildning.se






HRC

Swescan
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se