Facebook


Instagram

Tipsa en vän om denna artikel:
Till:
Från:

EvaHelena Dahl ny chef för Järnväg på WSP


2022-11-08

EvaHelena Dahl har arbetat i ledande roller på Trafikverket och WSP, både som chef och som projektledare. Nu kommer hon leda järnvägssektionen på WSP.
Bild: WSP
EvaHelena Dahl har arbetat i ledande roller på Trafikverket och WSP, både som chef och som projektledare. Nu kommer hon leda järnvägssektionen på WSP.

WSP utser EvaHelena Dahl till ny chef för sektion Järnväg. Hon har ägnat större delen av sin yrkeskarriär i järnvägsprojekt samt i ledande befattningar både på Trafikverket och på WSP. Nu tar hon över en sektion med flertalet komplexa projekt igång och med ambitioner att växa.

EvaHelena Dahl är utbildad civilingenjör från Chalmers och är inne på sin andra omgång på WSP. Nu närmast som sektionschef för Samhällsutformning.

– Jag är väldigt glad att kunna presentera EvaHelena som ny chef för Järnväg. Hon har helt rätt erfarenhet för att ta denna roll där hennes egenskaper som ledare och hennes kunskaper om komplexa projekt kommer väl till pass. Jag ser fram emot att fortsätta arbeta tillsammans med EvaHelena, säger Anna Lundman, chef för transport och infrastruktur på WSP.

Allt som har med järnväg, tunnelbana och spårväg intresserar EvaHelena, men också det faktum att infrastrukturutbyggnad bidrar till hållbart resande och samhällsutveckling i stort.

– Spårbunden trafik för med sig mycket positivt i utvecklingen av vårt samhälle och det är framför allt det som driver mig. På WSP har vi verkligen kompetens och förmåga att se till helheten och att arbeta för långsiktigt hållbara transportsystem. Det finns både yrkesstolthet och arbetsglädje i att det vi arbetar med är viktigt för framtiden. Detta tillsammans med vår kultur av att dela med sig av kunskap har lockat mig till WSP, inte bara en utan två gånger, säger EvaHelena Dahl.

EvaHelena Dahl har arbetat i ledande roller på Trafikverket och WSP, både som chef och som projektledare. Nu kommer hon leda järnvägssektionen på WSP med ambitionen att bli fler anställda samt att fortsätta driva, och vinna fler av, de stora komplexa projekten. Nyligen blev det klart att WSP får förtroendet att utforma en av etapperna på Fyra spår Uppsala samt tunnelutformning, järnvägstekniska system och fyra stationer i tunnelbaneutbyggnaden mellan Fridhemsplan och Älvsjö.


Källa: WSP

Tipsa en vn Skriv ut





Infrakraft stärker sin närvaro i norra Sverige – vinner nytt uppdrag i Sundsvallsregionen

Infrakraft fortsätter sin etablering i norra Sverige. Nyligen tilldelades bolaget sitt fö...

Läs mer
Gen-monitoring
I Gagnef ersätts två plankorsningar med en trafiksäker passage under järnvägen. 

Svevia bygger ny passage under järnvägen i Gagnef

I Gagnef ska två plankorsningar längs Dalabanan mellan Borlänge och Mora rivas och...

Läs mer
\

En stabil inledning på 2025

Orderingången i det första kvartalet uppgick till 4,1 miljarder kronor (4,8), en...

Läs mer


Premiär för ny tågpendel mellan Valåsen Moelven AB och Hallands Hamnar Varberg

Idag den 11 april var det premiär för den nya järnvägspendeln mellan Valå...

Läs mer
<span>Tågtransport</span>

Norra Skog satsar på tåg – ökar järnvägstransporterna med 36 procent

Norra Skog stärker sin satsning på hållbara transporter genom att flytta allt mer...

Läs mer
<span>E09 Rosenlund</span>

Scaffolding Projects Sweden AB vinner strategiskt avtal för ställningsbyggnation för deletapp E09 Rosenlund inom Västlänken.

Scaffolding Projects Sweden AB har tilldelats avtal för ställningsbyggnation inom

Läs mer


Varför är livslängden för sliprar så viktig?

Sleepers är säkerhetsrelevanta komponenter i järnvägsverksamheten....

Läs mer
<span>Luleå Hamns järnväg ska rustas upp. Investeringen innebär färre tåg för transport av samma last. Det minskar miljöpåverkan och behovet av ytterligare investeringar i transportinfrastrukturen i regionen. </span>

133 miljoner kronor investeras i Luleå Hamns järnvägsanläggning

År 2030 förväntas den årliga godsvolymen i Luleå hamn ha ökat...

Läs mer
Järnvägsunderhåll och markanläggning

Eleda intensifierar sin satsning inom järnväg och förvärvar tre bolag

Sveriges ledande infrastrukturkoncern Eleda förvärvar Hanell Entreprenad AB och...

Läs mer
Järnvägs- och stadsutvecklingen i Hässleholms stad är ett särskilt fokusområde i samverkansöverenskommelsen mellan Hässleholms kommun och Trafikverket. 

Hässleholms kommun och Trafikverket stärker samverkan

Utvecklingen och stadsplaneringen i Hässleholms kommun behöver samordnas med utvecklingen...

Läs mer
Elmia Infra Rail är mässan med två dagar med järnvägens infrastruktur i fokus, inget annat. 

Elmia Infra Rail 2025 – en ny mässa som kopplar samman branschen

Nästa höst lanserar Elmia en ny fackmässa: Elmia Infra Rail, den 8–9 oktober...

Läs mer


Mest lästa












HRC

Swescan

Proco Services
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se