Facebook


Instagram

Tipsa en vän om denna artikel:
Till:
Från:

Norwegian satsar på direktflyg till Alicante och Malaga från Stockholm Skavsta Airport


2022-12-12

Bild: David Charles Peacock

Med start från april 2023 kommer det norska flygbolaget Norwegian flyga direkt till Spanien från Stockholm Skavsta Airport. De nya destinationerna är Alicante och Malaga. Samarbetet med Norwegian är ett viktigt steg i den långsiktiga planen att sätta flygplatsen på den nationella och internationella flygplatskartan.

– Vi är glada över att Norwegian lanserar två nya direktlinjer från Stockholm Skavsta Airport då de tidigare inte har trafikerat flygplatsen. Det här innebär att vi utökar tillgängligheten mellan Sverige och Spanien, något som har efterfrågats av resenärer sedan en tid tillbaka. Det här är ett viktigt steg i vår långsiktiga plan att utveckla flygplatsen och området runt omkring tillsammans med vår huvudägare Arlandastad Group, säger Kjell-Åke Westin styrelseordförande, Stockholm Skavsta Airport.

– Vi är glada över att kunna lansera direktflyg till Spanien från en flygplats i Sverige som vi inte tidigare har trafikerat. Med den nya direktlinjen från Stockholm Skavsta Airport blir det både lättare och snabbare för ännu fler resenärer i denna region att kunna flyga till spanska solkusten. Vi ser fram emot att välkomna resenärer ombord i våra moderna och bränsleeffektiva flygplan, säger Magnus Thome Maursund, EVP Network, Pricing & Optimisation på Norwegian.

Den senaste tiden har Arlandastad Group tillsammans med nya ledningen för Stockholm Skavsta Airport gjort viktiga satsningar och rekryteringar för att långsiktigt bygga upp flygplatsen och området omkring.

– Vi har nu lagt grunden för utvecklingen av Stockholm Skavsta Airport. Vi har rekryterat flygplatsens nya vd Jesper Fredmark och även rekryterat Maria Karlsson, nuvarande näringslivschefen för Nyköpings kommun som kommer bli Chef för Fastighetsförädling för Explore Skavsta. Båda börjar sina tjänster i början av januari, berättar Kjell-Åke Westin styrelseordförande, Stockholm Skavsta Airport.


Norwegians nya linjer:
Stockholm Skavsta Airport (NYO) – Malaga (AGP): Två avgångar i veckan, på onsdagar och söndagar med start 2 april 2023.

Stockholm Skavsta Airport (NYO) – Alicante (ALC): Två avgångar i veckan, på onsdagar och lördagar med start 1 april 2023.

Under första säsongen 2023 kommer de nya linjerna att trafikeras mellan slutet av mars och slutet av oktober. Fler linjer och fler avgångar kan komma att lanseras senare.


Källa: Arlandastad Group

Tipsa en vän Skriv ut



Banljus Göteborg Landvetter Airport
Banljus Göteborg Landvetter Airport

Swedavia-projekt på IVA:s 100-lista över svenska innovationer med stor potential

Projektet SVART IRIS om effektivare flygledning utses till ett av de främsta forskningsprojekten på temat ”Teknik i mänsklighetens tjänst” 2023 av Kungliga...

Läs mer
Zinga
<span>Stockholm Arlanda Airport.</span>

Sju regioner: Arlandas stationsavgift måste bort

Arlandas utveckling är avgörande för Stockholm-Mälarregionens och hela Sveriges...

Läs mer
Vattenfall
<span>Inom Cargo City ska ett markområde om totalt 144 400 kvm utvecklas.</span>

Swedavia utvecklar Cargo City på Arlanda - nytt centrum för flygfrakt och logistik

Stockholm Arlanda Airport befinner sig i ett utvecklingsskede. I nära anslutning till...

Läs mer
Zugol 550

Flygsimulator ska lyfta undervisningen


Nu får gymnasieeleverna på Sigtuna kommuns flygteknikutbildning testa cockpitmiljö...

Läs mer


Emirates ökar kapaciteten – inför nya flygningar till Australien

Nu inför Emirates ytterligare flyg till Australien och Nya Zeeland, efter att ha märkt av...

Läs mer
Fredrik Kämpfe, Branschchef Transportföretagen Flyg.

Transportföretagen Flyg välkomnar EU-stöd för produktion av fossilfritt flygbränsle i Sverige

Flygets omställning står på flera ben och teknikspår, men främst...

Läs mer


Stark återhämtning av flygtrafiken vid Linköping City Airport

Antalet resenärer som flyger från Linköping City Airport har under 2022 ökat...

Läs mer
SAS Airbus 320 Neo.

Fossilfritt flygbränsle får EU-stöd

Vattenfall, Shell, LanzaTech och SAS driver projektet HySkies med målet att 2027 starta...

Läs mer


Swedavia främjar hållbara tjänsteresor genom årlig upphandling av hållbart bioflygbränsle

Swedavia fortsätter som flygplatshållare att bidra till flygets klimatomställning...

Läs mer


Mest lästa







Onninen






gardenor

Extremeworks

HRC
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se