Facebook


Instagram

Containerships väljer CMP i Malmö i ny rutt


2019-04-16

På bilden från vänster: Johan Ullenby (CMP), Marek Pegowski (MV Neuburg), Ann-Charlotte Halldén Åkeson (CMP) and Erik Hansen (Containerships/CMA-CGM).
Bild: CMP
På bilden från vänster: Johan Ullenby (CMP), Marek Pegowski (MV Neuburg), Ann-Charlotte Halldén Åkeson (CMP) and Erik Hansen (Containerships/CMA-CGM).

Bild: CMP

När Containerships nu startar sin nya service, Scan Baltic 1, blir Copenhagen Malmö Port, CMP, en viktig hamn för import och export till och från Sverige och Europa. I går anlöpte det första containerfartyget till Norra Hamnen i Malmö.

När Containerships har valt att Copenhagen Malmö Port ska ingå som permanent hamn i den nya slingan, ökar möjligheterna för att importera och exportera gods till och från Sverige via sjövägen väsentligt. I slingan ingår fem fartyg, som varje vecka trafikerar Portugal, Spanien, England, Nederländerna, Polen och Sverige. 

Containerships vill kunna erbjuda hållbara transporter med dörr-till-dörrlösningar. Därför har också kravet på de hamnar som ingår i den nya slingan, Scan Baltic 1, varit att de i stor utsträckning kan erbjuda intermodala lösningar, d.v.s. där godset kan lastas om mellan tåg, lastbil och fartyg.  

– CMP Malmö erbjuder alla lösningar vi som kortsjörederi ser som förutsättning för att vi skall kunna säkerställa den höga servicenivå våra kunder kräver, säger Urban Williamson, General Manager, Containerships.
– CMP erbjuder flexibilitet, lättillgänglighet för våra inlandstransporter samt att vi känner att CMP har samma ambitioner för utveckling som Containerships har. Vi tror på samarbetet och det känns som vårt anlöp är efterlängtat i regionen, så framtiden ser spännande ut.

Malmö ligger strategiskt bra till både för transporter vidare ut i Europa men även som regional knutpunkt med korta närtransporter.

– CMP stärker sin position som logistiknav när vi nu blir en del av Scan Baltic 1, säger Ann-Charlotte Halldén Åkeson, Key Account Manager, Copenhagen Malmö Port.
– I Malmö kan vi tillmötesgå de krav Containerships har eftersom vi kan erbjudan renodlade intermodala lösningar med närhet både till tåg och vägnät och med stora ytor för omlastning. Det skapar utrymme för både effektiv hantering och flexibla lösningar. Vi ser fram emot det nya samarbetet och är glada över att kunna hälsa Containerships välkomna till Malmö.

Genom att nyttja transportslagen effektivt minskar också klimatpåverkan. Att förflytta en container på lastbil mellan Barcelona och Malmö innebär ett CO2-utsläpp på drygt 6 500 kg. Med en intermodal lösning, där stora delar av transporten sker via fartyg och tåg, minskar utsläppen med nästan 4 500 kg.  

Som traditionen bjuder överlämnades en plakett till kaptenen på fartyget i samband med premiäranlöpet hos CMP. 




Källa: CMP


Tipsa en vn Skriv ut





Uppdatering - Pågående hamnkonflikt

Vi vill informera om den senaste utvecklingen i den pågående konflikten mellan Sveriges Hamnar och Svenska Hamnarbetarförbundet (HF).

Läs mer
Zinga
Borrutrustning lastad under däck på ett av MSC:s fartyg väntar på lossning efter att surrningsanordningarna har lösgjorts.  

Stora projektlaster tar plats på containerfartyg

Även om containerfartyg i första hand är utformade för att transportera...

Läs mer
Ulefos
Containertrafik vid kaj 904 i Helsingborgs Hamns Västhamn. I maj 2025 står hamnen värd för General Stevedoring Councils globala säkerhetskonferens.

Internationellt säkerhetsmöte till Helsingborgs Hamn – General Stevedoring Council väljer Sverige för 2025-konferens

Helsingborgs Hamn står i maj värd för General Stevedoring Councils (GSC) å...

Läs mer
Vattenfall


Utökat linjeutbud från APM Terminals ger nya möjligheter för svensk handel

2025 markerar ett viktigt steg i svensk sjöfart och näringsliv. Med ett bredare...

Läs mer
Zugol 550
250213 HMS Halland launch 1

Ubåten HMS Halland sjösatt efter halvtidsmodifiering med ny teknologi från Saab

Torsdagen den 13 februari sjösattes ubåten HMS Halland efter en omfattande...

Läs mer
– Med mer än 65 års erfarenhet inom reservdelar för tunga maskiner, har Olsson Parts byggt upp en gedigen kompetens kring produktkvalitet och kundservice. Denna kunskap används nu för att skapa värde även inom den marina sektorn.

Olsson Parts stärker satsningen på reservdelar till marindieslar

Efter förra årets framgångsrika deltagande på Båtmässan i Gö...

Läs mer


Återhämtningen för svensk sjöfart dröjer

Sjöfartens återhämtning efter pandemin tycks ha avstannat under det senaste å...

Läs mer

Warning: Division by zero in /shared/www/webnews.textalk.com/20240307190756-d3338b7/www/se/include/print_newsgroup.php on line 391
Hantering av bränsleflis hos Hallands Hamnar i Varberg

Hallands Hamnar stärker sin position inom biobränslesegmentet

Hallands Hamnar har tecknat ett strategiskt avtal med den tyska koncernen Bruening Group för...

Läs mer
Vätgastankstationen i Göteborgs Hamn strax innan öppning.  

Vätgastankstation för tung trafik öppnad i Göteborgs Hamn

En vätgastankstation för tung trafik öppnade i Göteborgs Hamn i helgen....

Läs mer
Från februari 2025 utökar MSC sitt nätverk med en ny direktlinje mellan APM Terminals i Göteborg och Asien. Redan idag erbjuder MSC en direktservice mellan Göteborg och USA.

Ny direktservice mellan APM Terminals Gothenburg och Asien

Nu står det klart att MSC:s nya rotation, kallad 'Swan Service', mellan Asien och Nordeuropa...

Läs mer


Europas modernaste skogshamn

Med en parad av maskiner som körde från den gamla till nya kajen i Varberg invigdes nya...

Läs mer
CMP:s containerterminal i Köpenhamn 

Fossilfritt bränsle har fasats in fullt ut på containerterminalen i Köpenhamn

Bränsleförbrukningen i CMP:s containerhantering är nu helt fossilfri efter...

Läs mer
Ett tidigare örlogsbesök vid Stigbergskajen i Göteborgs Hamn - den gången med två fartyg. 

Örlogsbesök i Göteborgs Hamn

Göteborgs Hamn har ett utländskt örlogsbesök vid Stigbergskajen från...

Läs mer
Grävmuddring sker med enskopeverk som med hjälp av långa stödben kan förankra sig i botten och förflytta sig 10 meter i taget. Magnors (mudderverket i förgrunden) största skopa rymmer 40 kubik. Till vänster i bild syns mudderverket Optimus. 

Muddringen påbörjas i projekt Malmporten

Projekt Malmporten är Sveriges största muddringsprojekt i modern tid och består...

Läs mer


Preem och Sirius utökar samarbetet genom två nya fartyg för transport av förnybara bränslen och råvaror.

Preem har avtalat med det Svenska rederiet Sirius Shipping att frakta in två av deras...

Läs mer


Mest lästa












HRC

Swescan

Proco Services
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se