Facebook


Instagram

Kölsträckning av Wasalines nya passagerarfärja på varvet i Raumo


2020-02-14

Bild: Miltton

Bild: Miltton

Bild: Miltton

Rauma Marine Constructions firade en traditionell kölsträckning av sitt nybygge NB6002 för Wasaline i dag torsdag 13 februari. Passagerarfärjan Aurora Botnia kommer att färdigställas våren 2021, varefter den börjar trafikera mellan Vasa och Umeå. Sysselsättningseffekterna av fartygets byggfas är ungefär 800 årsverken.

Fartygets första kölsektion sänktes i dag ner på stapelbädden i Raumo skeppsdocka. Sektionen väger ungefär 210 ton. Kölsträckningen är ett viktigt moment som kan ses som fartygets födelseögonblick. Under ceremonin lägger man traditionellt några lyckoslantar under kölen. I detta fall användes finska och svenska mynt.

Fartyget har beställts av bolaget Kvarken Link som ägs av Umeå kommunföretag AB och Vasa stad. Färjans kapacitet är 800 passagerare och fraktkapaciteten 1500 filmeter för frakt. Den nya färjan kommer att ersätta den nuvarande Wasa Express.

Bygget inleddes i september 2019. Nästa milstolpe är sjösättningen som inträffar hösten 2020. Det färdiga fartyget överlåts till beställaren våren 2021. Projektet uppgår till cirka 120 miljoner euro.

Den mest miljövänliga i sin klass
Bil-och passagerarfärjan är den första i världen som kommer att uppfylla klassnoteringen Clean Design. Fartyget utrustas med ett hybrid drivsystem och för RoPax-färjor rätt ovanliga elektriska roderpropellrar. Fartyget är den mest miljövänliga stora RoPax-färjan som är under konstruktion för närvarande.

De fyra huvudmotorerna, som levereras av Wärtsilä, kan drivas med både flytande naturgas (LNG) och flytande biogas. Tack vare ny teknik sjunker utsläppen märkbart jämfört med det fartyg som nu trafikerar Kvarken. Färjan kan dra nytta av den biogas som produceras i Vasa med hjälp av återvunnet material. Färjan kan ankomma och avgå från hamnarna under eldrift med energi från den installerade batteribanken. 

– RMC vill ligga i spetsen av utvecklingen och skapa lösningar som drar nytta av den senaste teknologin. Klassnoteringen Clean Design är ett bra exempel på detta. För att åstadkomma det och bygga vidare har vi inlett ett forsknings- och utvecklingssamarbete med Aalto-universitetet, säger Rauma Marine Constructions verkställande direktör Jyrki Heinimaa.

– Jag är mycket stolt över att vi nått denna milstolpe. Kölsträckningen är något vi sett fram emot över en längre tid. Nu kan vi äntligen se att de många åren av planering börjar leda till något konkret. RoPax-färjan är utrustad med den mest miljövänliga tekniken i världen och är inhemskt producerad till över 80 procent, påpekar Wasalines verkställande direktör Peter Ståhlberg.

– Det är fantastiskt att få vara med om ett unikt projekt som detta. Vår färja är ett praktexempel för världens samtliga varv och skeppsbyggnadskluster. Den är ett skolexempel på vad man kan åstadkomma genom gott samarbete, konstaterar Peter Ståhlberg.



Källa: Miltton


Tipsa en vn Skriv ut



Borrutrustning lastad under däck på ett av MSC:s fartyg väntar på lossning efter att surrningsanordningarna har lösgjorts.  
Borrutrustning lastad under däck på ett av MSC:s fartyg väntar på lossning efter att surrningsanordningarna har lösgjorts. 
 

Stora projektlaster tar plats på containerfartyg

Även om containerfartyg i första hand är utformade för att transportera containrar, kan de också ta emot andra typer av gods – även om de överskrider...

Läs mer
Zinga
Containertrafik vid kaj 904 i Helsingborgs Hamns Västhamn. I maj 2025 står hamnen värd för General Stevedoring Councils globala säkerhetskonferens.

Internationellt säkerhetsmöte till Helsingborgs Hamn – General Stevedoring Council väljer Sverige för 2025-konferens

Helsingborgs Hamn står i maj värd för General Stevedoring Councils (GSC) å...

Läs mer
Ulefos


Utökat linjeutbud från APM Terminals ger nya möjligheter för svensk handel

2025 markerar ett viktigt steg i svensk sjöfart och näringsliv. Med ett bredare...

Läs mer
Vattenfall
250213 HMS Halland launch 1

Ubåten HMS Halland sjösatt efter halvtidsmodifiering med ny teknologi från Saab

Torsdagen den 13 februari sjösattes ubåten HMS Halland efter en omfattande...

Läs mer
Zugol 550
– Med mer än 65 års erfarenhet inom reservdelar för tunga maskiner, har Olsson Parts byggt upp en gedigen kompetens kring produktkvalitet och kundservice. Denna kunskap används nu för att skapa värde även inom den marina sektorn.

Olsson Parts stärker satsningen på reservdelar till marindieslar

Efter förra årets framgångsrika deltagande på Båtmässan i Gö...

Läs mer


Återhämtningen för svensk sjöfart dröjer

Sjöfartens återhämtning efter pandemin tycks ha avstannat under det senaste å...

Läs mer

Warning: Division by zero in /shared/www/webnews.textalk.com/20240307190756-d3338b7/www/se/include/print_newsgroup.php on line 391
Hantering av bränsleflis hos Hallands Hamnar i Varberg

Hallands Hamnar stärker sin position inom biobränslesegmentet

Hallands Hamnar har tecknat ett strategiskt avtal med den tyska koncernen Bruening Group för...

Läs mer
Vätgastankstationen i Göteborgs Hamn strax innan öppning.  

Vätgastankstation för tung trafik öppnad i Göteborgs Hamn

En vätgastankstation för tung trafik öppnade i Göteborgs Hamn i helgen....

Läs mer
Från februari 2025 utökar MSC sitt nätverk med en ny direktlinje mellan APM Terminals i Göteborg och Asien. Redan idag erbjuder MSC en direktservice mellan Göteborg och USA.

Ny direktservice mellan APM Terminals Gothenburg och Asien

Nu står det klart att MSC:s nya rotation, kallad 'Swan Service', mellan Asien och Nordeuropa...

Läs mer


Europas modernaste skogshamn

Med en parad av maskiner som körde från den gamla till nya kajen i Varberg invigdes nya...

Läs mer
CMP:s containerterminal i Köpenhamn 

Fossilfritt bränsle har fasats in fullt ut på containerterminalen i Köpenhamn

Bränsleförbrukningen i CMP:s containerhantering är nu helt fossilfri efter...

Läs mer
Ett tidigare örlogsbesök vid Stigbergskajen i Göteborgs Hamn - den gången med två fartyg. 

Örlogsbesök i Göteborgs Hamn

Göteborgs Hamn har ett utländskt örlogsbesök vid Stigbergskajen från...

Läs mer
Grävmuddring sker med enskopeverk som med hjälp av långa stödben kan förankra sig i botten och förflytta sig 10 meter i taget. Magnors (mudderverket i förgrunden) största skopa rymmer 40 kubik. Till vänster i bild syns mudderverket Optimus. 

Muddringen påbörjas i projekt Malmporten

Projekt Malmporten är Sveriges största muddringsprojekt i modern tid och består...

Läs mer


Preem och Sirius utökar samarbetet genom två nya fartyg för transport av förnybara bränslen och råvaror.

Preem har avtalat med det Svenska rederiet Sirius Shipping att frakta in två av deras...

Läs mer
ONE anlöper Helsingborgs Hamn på veckobasis från och med den 27 maj.

ONE startar ny containerlinje över Helsingborgs Hamn

Helsingborgs Hamn förstärker sina europeiska anslutningar genom ett nytt samarbete med...

Läs mer


Mest lästa












HRC

Swescan
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se