Facebook


Instagram

Trafikinformation: nya vändspår byggs i Alingsås


2017-08-31

Nu får pendeltågen bättre utrymme på Alingsås station.
Bild:Thomas Harrysson
Nu får pendeltågen bättre utrymme på Alingsås station.

I samband med att Trafikverket bygger två nya vändspår vid Alingsås station påverkas tågtrafiken på Västra stambanan. Under helgen 2–3 september kommer tågtrafiken att ersättas med buss på sträckan Alingsås–Lerum.

Projektet beräknas pågå under ett års tid och är en av Trafikverkets punktinsatser för att öka kapaciteten på Västra stambanan. Arbetet innebär bland annat att ett nytt vändspår byggs vid Alingsås station för att pendeltågen ska kunna vända utan att störa annan tågtrafik. På sikt ska insatserna minska trafikstörningarna på banan och förbättra pendlingsmöjligheterna till Alingsås. Under arbetets gång krävs ett antal trafikavbrott och bussar kommer då att ersätta tågtrafiken på sträckan. Dessa avstängningar kommer framför allt att ske under helger. Under arbetet kommer spår tre i Alingsås att vara avstängt för trafik.

Under helgen den 2–3 september körs ersättningsbussar på sträckan Alingsås–Lerum och omvänt. Två linjer kommer att trafikera sträckan; en direktbuss kör mellan Alingsås och Floda och en buss kör via Norsesund och Västra Bodarna. Inga ytterligare totalavstängningar kommer att krävas under 2017.

Pendelparkeringen flyttas
I samband med att Trafikverket utför arbetet kommer pendelparkeringen vid Järnvägsgatan periodvis vara avstängd helt eller delvis, då den används som uppställningsplats. Alingsås kommun har därför hyrt de två översta planen i parkeringshuset Estrad som ligger i anslutning till Alingsås station. Totalt skapas 114 tillfälliga och avgiftsfria pendelparkeringar som ersättning för de 120 platser som försvinner vid Alingsås station. Då Estrad är ett parkeringshus är det viktigt att tänka på att det har öppet mellan 06-23. Övriga pendelparkeringar i Alingsås påverkas inte av arbetet.

Enskilda avgångar ställs in
Från den 4 september och året ut kommer några enskilda avgångar att ställas in. Dessa kommer inte att ersättas utan resenärer hänvisas till nästa avgång.

Västtåg 3522 Göteborg C – Alingsås station klockan 05:20
Västtåg 13586 Floda station – Alingsås station klockan 06:50
Västtåg 3597 Alingsås station – Floda station klockan 07:55

Mellan den 2–4 september påverkas också regiontågtrafiken av byggnationen en ny plattform i Herrljunga, vilket också är en insats för att effektivisera tågtrafiken på Västra stambanan.

Under tiden som arbetet pågår finns det ingen möjlighet att medföra cyklar ombord på ersättningsbussarna. Det är också viktigt att tänka på att ersättningsbussarna kan komma att avgå tidigare än tågens ordinarie tidtabell. Se Västtrafiks hemsida eller reseplanerare för mer information om ersättningstrafiken. Mer information om banarbetet finns på Trafikverket.se

Källa: Västtrafik


Tipsa en vn Skriv ut





Infrakraft stärker sin närvaro i norra Sverige – vinner nytt uppdrag i Sundsvallsregionen

Infrakraft fortsätter sin etablering i norra Sverige. Nyligen tilldelades bolaget sitt fö...

Läs mer
Gen-monitoring
I Gagnef ersätts två plankorsningar med en trafiksäker passage under järnvägen. 

Svevia bygger ny passage under järnvägen i Gagnef

I Gagnef ska två plankorsningar längs Dalabanan mellan Borlänge och Mora rivas och...

Läs mer
\

En stabil inledning på 2025

Orderingången i det första kvartalet uppgick till 4,1 miljarder kronor (4,8), en...

Läs mer


Premiär för ny tågpendel mellan Valåsen Moelven AB och Hallands Hamnar Varberg

Idag den 11 april var det premiär för den nya järnvägspendeln mellan Valå...

Läs mer
<span>Tågtransport</span>

Norra Skog satsar på tåg – ökar järnvägstransporterna med 36 procent

Norra Skog stärker sin satsning på hållbara transporter genom att flytta allt mer...

Läs mer
<span>E09 Rosenlund</span>

Scaffolding Projects Sweden AB vinner strategiskt avtal för ställningsbyggnation för deletapp E09 Rosenlund inom Västlänken.

Scaffolding Projects Sweden AB har tilldelats avtal för ställningsbyggnation inom

Läs mer


Varför är livslängden för sliprar så viktig?

Sleepers är säkerhetsrelevanta komponenter i järnvägsverksamheten....

Läs mer
<span>Luleå Hamns järnväg ska rustas upp. Investeringen innebär färre tåg för transport av samma last. Det minskar miljöpåverkan och behovet av ytterligare investeringar i transportinfrastrukturen i regionen. </span>

133 miljoner kronor investeras i Luleå Hamns järnvägsanläggning

År 2030 förväntas den årliga godsvolymen i Luleå hamn ha ökat...

Läs mer
Järnvägsunderhåll och markanläggning

Eleda intensifierar sin satsning inom järnväg och förvärvar tre bolag

Sveriges ledande infrastrukturkoncern Eleda förvärvar Hanell Entreprenad AB och...

Läs mer
Järnvägs- och stadsutvecklingen i Hässleholms stad är ett särskilt fokusområde i samverkansöverenskommelsen mellan Hässleholms kommun och Trafikverket. 

Hässleholms kommun och Trafikverket stärker samverkan

Utvecklingen och stadsplaneringen i Hässleholms kommun behöver samordnas med utvecklingen...

Läs mer
Elmia Infra Rail är mässan med två dagar med järnvägens infrastruktur i fokus, inget annat. 

Elmia Infra Rail 2025 – en ny mässa som kopplar samman branschen

Nästa höst lanserar Elmia en ny fackmässa: Elmia Infra Rail, den 8–9 oktober...

Läs mer


Mest lästa












HRC

Swescan

Proco Services
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se