Facebook


Instagram

Nytt avloppsreningsverk för ett renare hav


2021-10-27

Bild: Emelie Asplund

Högre vattenflöden, skärpta reningskrav och fler människor gör att Ryaverket i Göteborg kommer att byggas till och om för att säkra en hållbar avloppsrening också i framtiden. Till sin hjälp för att bygga till avloppsreningsverket har Gryaab anlitat COWI.

Avloppsreningsverket Ryaverket på Hisingen i Göteborg drivs av Gryaab och renar avloppsvattnet från 790 000 personer i Göteborgsregionen. Mer kapacitet kommer dock behövas framöver eftersom befolkningen förväntas öka samtidigt som reningskraven skärps. Därför kommer Ryaverket att byggas om och till. Projektet Nya Rya påbörjades i januari 2021, och ska vara klart 2036.

Gryaab ställer höga krav på att använda en modern reningsteknik, och i projektet ses olika tekniker över för att se vilken eller vilka som är användbara.

– En stor utmaning förväntas bli hur vi ska förhålla oss till EU:s förordningar om miljö kopplat till havet och vattenkvalitetsnormen, och att ta fram en teknisk lösning både för befintlig anläggning och tillbyggnaden som tillsammans uppfyller kraven. Vi har upphandlat konsulter för att hjälpa oss i arbetet och COWI var ett av de bolag som visade sig vara mest lämpliga för uppdraget, säger Jan Karlsson, programledare för Nya Rya på Gryaab.

Reningskrav på avloppsvatten finns för att havet, sjön eller vattendraget där det renade vattnet släpps ut, inte ska tillföras för mycket näringsämnen. Övergödning av haven försämrar vattenkvaliteten och leder till att mängden syrefattiga miljöer ökar. När projektet Nya Rya är klart 2036 kommer reningsverket att klara av att rena vattnet för en ökad befolkning, trots betydligt strängare reningskrav.

COWI har fått i uppdrag av Gryaab att hålla i utredningsskedet för tillbyggnaden. Uppdraget innefattar bygg, Mark/VA-projektering, scanning och CAD-samordning.

– Det är väldigt roligt att få jobba med ett så viktigt och omfattande projekt som är av så stor vikt för Göteborgsregionens framtid. Vårt uppdrag kommer att sätta ramarna för det fortsatta arbetet, som i slutändan ska ge Göteborg ett helt nytt reningsverk, säger Anders Lundqvist, projektledare på COWI.


Om Nya Rya
Nya Rya är indelad i fyra etapper. Just nu pågår utredningsetappen som ska vara klar 2024. Etapp 2 består av förprojektering och pågår mellan 2025 och 2028. Den tredje etappen, själva genomförandet, påbörjas 2029 och ska vara klar 2035. Den fjärde och sista etappen handlar om att överlämna programmet till linjeorganisationen. Det arbetet planeras vara klart under 2036.


Om Gryaab
Gryaab är ett kommunalt bolag som ägs av kommunerna Ale, Bollebygd, Göteborg, Härryda, Kungälv, Lerum, Mölndal och Partille.


Källa: COWI


Tipsa en vn Skriv ut



Galvaniserad stållina kräver skydd i form av fett för att klara långvarig exponering under vatten. \
Galvaniserad stållina kräver skydd i form av fett för att klara långvarig exponering under vatten. "Vi kunde leverera en hållbar lösning både tekniskt och ekonomiskt", säger CERTEX tekniska säljare och orderansvarige Henrik Olausson.

CERTEX levererar stållinor för komplex undervattenmiljö

När ett svenskt företag stod inför problemet med uttjänta stållinor i en komplex undervattenskonstruktion, vände de sig till CERTEX – som är ledande inom...

Läs mer
BAGA
Ramson Uniwater

Uniwater stärker kompetens inom avancerad dricksvattenrening och PFAS-hantering – ingår avtal om att förvärva Ramson

Uniwater ingår avtal om att förvärva Ramson, en marknadsledande specialist på...

Läs mer
Godkända Avlopp


Norconsult ingår ramavtal inom infrastruktur

Norconsult Sverige har tecknat ett ramavtal avseende utrednings- och projekteringstjänster...

Läs mer
Zugol 550


⬆️Vi satsar framåt!

Nu förstärker vi inom en rad olika områden för att möta efterfrågan...

Läs mer


Dahl Sverige tecknar avtal med SINFRA för VA-material för Sveriges viktiga vatten- och avloppsnät

Dahl Sverige AB har tilldelats en heltäckande upphandling hos SINFRA, Svenska inkö...

Läs mer
<span>Att bygga denna typ av anläggning blir mycket mer ekonomisk än att bygga ett traditionellt reningsverk.  </span>

Biologiskt reningsverk i Vika Strand banar väg för hållbara VA-lösningar

Med seriekopplade bioreningsverk från Alnarp Cleanwater skapar Falu Energi & Vatten...

Läs mer


Uniwater förvärvar Kudsk – stärker specialistkompetens inom VA- och fjärrvärme samt geografisk räckvidd

Uniwater har förvärvat Kudsk, ett danskt företag inom anborrning, blockering och...

Läs mer


Robust kulvert från LK för en hållbar infrastruktur

Byggnationen av den nya bussterminalen vid Slussen i Stockholm fortskrider och kommer snart att...

Läs mer
Avloppstunnel Bromma-Henriksdal

Veidekke och Stockholm Vatten och Avfall minskade klimatpåverkan och kostnad i avloppstunnelprojekt

Veidekke och Stockholm Vatten och Avfall har i avloppstunnelprojektet mellan Bromma-Henriksdal...

Läs mer


Nu startar provborrning inför nya utloppsledningar från Sjölunda avloppsreningsverk ut i Öresund

Det nya avloppsreningssystemet MAXIMA är en stor och nödvändig infrastruktursatsning...

Läs mer
Klagshamns avloppsreningsverk, som ligger utanför Malmö. 

Miljörapporter 2023: så mår VA SYDs avloppsreningsverk

Varje år följer VA SYD upp hur det gått för våra sex större,...

Läs mer


Nytt stöd skapar utsläppsminskning med sidonytta för VA-bolag

Den svenska VA-sektorn har ett stort investeringsbehov för att kunna säkra framtidens...

Läs mer


Mest lästa












HRC

Swescan

Proco Services
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se