ShoreLink väljer Hogia för nytt terminalsystem i Piteå
2015-03-25
Bild: Hogia
Hogia Logistics Solutions AB har tecknat ett nytt avtal med ShoreLink om införande av Hogias terminalsystem HT Complete vid ShoreLinks containerterminal Haraholmen i Piteå. ShoreLink investerar för att möta ökade volymer med ett mer effektivt logistiksystem. Införandet av HT Complete förväntas även bidra till nya möjligheter att ge ShoreLinks kunder en förbättrad service.
Det nya terminalsystemet kommer att driftsättas under våren 2015 och omfattar bland annat moduler för bokning, platshantering, arbetsorder, depå, gate, debitering och fakturaunderlag.
– Ett effektivt arbetsflöde är avgörande, inte minst i den här typen av enhetsbaserad containerverksamhet med ökad frekvens och växande volymer. När vi utvärderade tänkbara lösningar blev det tydligt att Hogia har flera väl fungerande installationer som möter behov liknande våra. Det är också ett terminalsystem som är flexibelt och går att växa med. Rent konkret kommer nu arbetet med exempelvis fakturering ta betydligt mindre tid när vi kan göra det med automatiserade flöden och EDI istället för ett manuellt arbete och hantering av mejl. Självklart är det också en stor fördel att vi nu kan erbjuda våra kunder bättre koll och minskad administration även för deras del, säger Nina Lidberg, marknadschef, ShoreLink.
– Att ShoreLink väljer HT Complete är en viktig framgång som visar att på behovet av att tillhandahålla ett standardsystem som fungerar effektivt för olika hamnar och terminaler. Vi ser också hur en avgörande framgångsfaktor är Hogias kunskap och erfarenhet när det gäller att bygga integrationer mellan våra kunder och deras kunders egna IT-system, säger Martin Hogmalm, Business Area Manager, Hogia Logistics.
Bygget av den nya transformatorstationen är en nyckelåtgärd för att bil- och containerterminalernas kajer ska kunna erbjuda elanslutning till fartyg före år 2030. Bild: Göteborgs Hamn.