Facebook


Instagram

Bygget av Angered Resecentrum drar igång


2018-02-22

<span class=\
Bild: Wingårdhs Arkitekter
Byggs just nu: Angered Resecentrum.

Nu är byggnationen av Västtrafiks nya resecentrum i Angered igång. I januari 2019 ska ett modernt resecentrum och en knutpunkt för kollektivtrafiken i de nordöstra delarna av Göteborg stå klart.

Angered Centrum är med sina tre spårvagnslinjer och ett tiotal busslinjer ett viktigt nav i kollektivtrafiken. Varje år görs ungefär 10 miljoner resor till eller från hållplatsen. Här bygger Västtrafik ett nytt resecentrum. 

Förarbetet är igång sedan en tid tillbaka. Det har slagits upp bodar och marken har förberetts. Nu drar själva byggnationen igång.

—Angered Resecentrum kommer att bli en modern, trygg och bekväm mötesplats för våra resenärer i kollektivtrafiken. Det blir en stor förbättring jämfört med hur det är idag, säger Stefan Ekman, infrastrukturchef på Västtrafik.

Förutom vänthall och biljettförsäljning kommer resecentrumet även att innehålla Pressbyrån och en Västtrafikbutik där man bland annat kan köpa biljetter och få information om sin resa. Pauslokaler för Västtrafiks förare kommer också att inrymmas i byggnaden.

Klart om ett år
Angered Resecentrum väntas stå klart i januari 2019. Byggnaden är ritad av Wingårdhs arkitekter. Bygger gör K21 Entreprenad medan konstnären Caroline Bäckman står för den konstnärliga gestaltningen, ett uppdrag som tilldelats av Västra Götalandsregionens konstenhet.

Den totala kostnaden för bygget är ungefär 26 miljoner kronor, varav ungefär hälften utgörs av statlig medfinansiering.

Elevkonst lyfter byggplatsen
För att göra platsen mer tilltalande under byggperioden kläs byggstaketen med elevporträtt och målningar gjorda av lågstadieelever från Långmosseskolan i Angered. Totalt har eleverna från årskurs 1 och 3 på Långmosseskolan målat nästan 100 konstverk. Dessutom används staketen för att informera om projektet på flera språk.

Tillfälliga hållplatser
Under byggtiden får busstrafiken tillfälligt ändrade hållplatslägen. Mer information om det finns i Reseplaneraren eller på Trafikläge på Västtrafiks hemsida.

Fler resecentrum på gång
Förutom Angered Resecentrum bygger Västtrafik även nya resecentrum i Kungälv, i Gamlestaden och på Åkareplatsen i centrala Göteborg under 2018. 



Källa: Västtrafik


Tipsa en vn Skriv ut



Falkenklev Logistik i Malmö är kanske landets mest elektrifierade åkeri. I fredags invigde man fas två av sin stora publika laddpark i Malmö som har laddplats för hela 38 tunga lastbilar.
Falkenklev Logistik i Malmö är kanske landets mest elektrifierade åkeri. I fredags invigde man fas två av sin stora publika laddpark i Malmö som har laddplats för hela 38 tunga lastbilar.

15 tunga ellastbilar från Mercedes-Benz på ett bräde till Falkenklev i Malmö

Falkenklev Logistik i Malmö är kanske landets mest elektrifierade åkeri. I fredags invigde man fas två av sin stora publika laddpark i Malmö som har laddplats för hela...

Läs mer
Zinga
Passa på att provköra en eldriven Scania sopbil på eComExpo den 3-4 april

Tunga eldriften rullar in på Stockholmsmässan

På torsdag rullar de stora elfordonen in på Stockholmsmässan. Lastbilar,...

Läs mer
Ulefos
\

Så garanterar DB Schenker kvalitativa sjöfraktstjänster trots oförutsägbara tider: Globala trender och utmaningar inom sjöfrakt 2025

I Norden förväntas marknaden för sjöfart och logistik växa med en...

Läs mer

Laddstation för tung trafik öppnar i Skövde

Omfattande infrastruktursatsningar planeras för hamnområdet i Halmstad

Bohusbron är stängd för bilar – risk för köer på E6

Framtidsprojekt med elbussar i Kristianstad.

Ny terminaloperatör utsedd för Göteborgs Hamns fordons- och roroterminal

Från den 1 januari 2025 kör nu alla kontrakterade leveransbilar med fossilfria bränslen i regionen Norra Norrland

Fossilfria leveranser från Beijer Byggmaterial i Norra Norrland

Varje år genomför Beijer Byggmaterial omkring 19 000 leveranser i regionen Norra...

Läs mer
DSV har installerat en 100 000 kvadratmeter stor solcellsanläggning på sin verksamhet i Landskrona för drift av anläggning och laddning av eldrivna fordon m.m.

DSV öppnar laddningsstation för tyngre fordonstrafik i Landskrona

DSV öppnar sin första laddningsstation för tyngre fordonstrafik, som eldrivna...

Läs mer


Bergkvara fortsätter som huvudleverantör för Malmö stads beställningstrafik

Bergkvara har återigen vunnit förtroendet att leverera busstransporter till Malmö...

Läs mer


MTR lämnar över ett Mälartågsunderhåll i toppskick

MTR som utfört underhållet av Mälartåg sedan 2021 lämnar på lö...

Läs mer
Containerterminalen i Göteborgs Hamn.  

Nordeuropeiska hamnar i samverkan får EU-finansiering för elanslutning av containerfartyg

Fyra nordeuropeiska hamnar ska kraftigt minska utsläppen från containerfartyg som ligger...

Läs mer


Lönsamhet möjliggör SJs historiskt stora fordonsinvesteringar

SJ-koncernens rörelseresultat för tredje kvartalet 2024 uppgick till 361 MSEK (255),...

Läs mer
Betongfundament till laddstationer

Benders och Kempower samarbetar för gemensam utveckling av betongrelaterade produkter till laddare för tung trafik.

I januari 2025 träder den nya EU-lagen i kraft som innebär att kommersiella aktörer...

Läs mer
I Sverige samlar vi kunskap om elektrifieringen av tung trafik genom E-Charge-projektet, där vårt deltagande leds av DB Schenker Consulting.

Elektrifieringen av de tunga transporterna

Den stora majoriteten av våra utsläpp, nära 90 %, kommer från tung...

Läs mer
<span>Y31-tåg på Mariestads station<br /></span><div><span style=\

Alstom och SJ tecknar treårig förlängning av alla underhållskontrakt i Västra Götalandsregionen

Gasums stationer med både LBG (flytande biogas) och LNG (flytande naturgas) bli tillgängliga för OKQ8:s IDS-kunder redan nu i höst. 

OKQ8 samarbetar med Gasum för att minska utsläppen inom tunga transporter

OKQ8 inleder ett strategiskt samarbete med Gasum, en expert inom den nordiska gassektorn och...

Läs mer


Mest lästa







k-utbildning.se






HRC

Swescan
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se