Facebook


Instagram

Samarbete mellan ingenjör och forskare viktig del av Preems utveckling


2017-03-31

Mattias Backmark, chef för affärsutveckling på Preem, tillsammans med Tomas Kåberger, professor inom styrkeområdet Energi på Chalmers.
Bild:Preem
Mattias Backmark, chef för affärsutveckling på Preem, tillsammans med Tomas Kåberger, professor inom styrkeområdet Energi på Chalmers.

Det är genom att låta forskarvärlden och näringslivet mötas som vi kan få resultat som gör skillnad. Det är en av grundtankarna bakom Preems samarbete med Chalmers, och även bakgrunden till den forskarträff som ägde rum på Preems raffinaderi i Lysekil.

Preem har sedan snart tio år tillbaka ett långsiktigt forskningssamarbete med Chalmers. Inriktningen på projekten är hållbar produktion av förnybara fordonsbränslen, energieffektivisering samt koldioxidinfångning.

- Preems ambition är att producera 3 000 000 m3 förnybara drivmedel 2030, berättar Mattias Backmark, chef för affärsutveckling på Preem. Vi driver idag flera projekt för att nå dit, och forskningen säger att det finns tillräckligt mycket råvara, men det är en hel del utveckling som måste göras innan det är tekniskt möjligt. Vi kan inte göra detta själva, utan behöver samarbetspartners som Chalmers.

Forskardagen gav Preem en inblick i några av de projekt som pågår nu. Samtidigt fick deltagarna från Chalmers ta del av Preems pågående större investeringsprojekt och lära sig hur projekt går från idé till verklighet på ett raffinaderi, en process som normalt tar 3-6 år - om det är en etablerad teknik. Samtidigt pekade forskarvärlden på att det är viktigt att industrin ser långsiktigt på samarbeten. Ett forskningsprojekt kan ta 5-15 år för att komma fram till ett resultat.

- Det är viktigt att företagen inspirerar, guidar och diskuterar med forskarna, säger Tomas Kåberger, Professor inom Styrkeområdet Energi på Chalmers. Det handlar inte bara om att göra en slutrapport, utan om att lära av varandra under resan dit.

- Den ökade kunskap vi får från samarbetet har varit en av de stora vinsterna med vårt samarbete under åren, säger Mattias Backmark. Den har hjälpt oss att ta rätt beslut, och vi har kunnat undvika misstag med stora ekonomiska konsekvenser.

Exempel på forskarprojekt

  • Alternativa biomassor som råvara för bioraffinaderikoncept
  • Metoder och verktyg för utvärdering av dynamiska aspekter vid design av effektivare industriella energisystem, MoveDynE
  • Deltagande i kunskapsplattformen Fossil Free Fuels f3
  • CCS vid raffinaderi
Källa: Preem

Tipsa en vn Skriv ut



Passa på att provköra en eldriven Scania sopbil på eComExpo den 3-4 april
Passa på att provköra en eldriven Scania sopbil på eComExpo den 3-4 april

Tunga eldriften rullar in på Stockholmsmässan

På torsdag rullar de stora elfordonen in på Stockholmsmässan. Lastbilar, hjullastare och grävmaskiner är några av huvudnumren på eComExpo – mässan...

Läs mer
Zinga
\

Så garanterar DB Schenker kvalitativa sjöfraktstjänster trots oförutsägbara tider: Globala trender och utmaningar inom sjöfrakt 2025

I Norden förväntas marknaden för sjöfart och logistik växa med en...

Läs mer
Ulefos
Ellastbil vid laddstation i Sollentuna

Laddstation för tung trafik öppnar i Skövde

OKQ8, Skellefteå Kraft och Volvo Lastvagnars satsning på elektrifiering av tunga vä...

Läs mer

Omfattande infrastruktursatsningar planeras för hamnområdet i Halmstad

Bohusbron är stängd för bilar – risk för köer på E6

Framtidsprojekt med elbussar i Kristianstad.

Ny terminaloperatör utsedd för Göteborgs Hamns fordons- och roroterminal

Fossilfria leveranser från Beijer Byggmaterial i Norra Norrland

DSV har installerat en 100 000 kvadratmeter stor solcellsanläggning på sin verksamhet i Landskrona för drift av anläggning och laddning av eldrivna fordon m.m.

DSV öppnar laddningsstation för tyngre fordonstrafik i Landskrona

DSV öppnar sin första laddningsstation för tyngre fordonstrafik, som eldrivna...

Läs mer


Bergkvara fortsätter som huvudleverantör för Malmö stads beställningstrafik

Bergkvara har återigen vunnit förtroendet att leverera busstransporter till Malmö...

Läs mer


MTR lämnar över ett Mälartågsunderhåll i toppskick

MTR som utfört underhållet av Mälartåg sedan 2021 lämnar på lö...

Läs mer
Containerterminalen i Göteborgs Hamn.  

Nordeuropeiska hamnar i samverkan får EU-finansiering för elanslutning av containerfartyg

Fyra nordeuropeiska hamnar ska kraftigt minska utsläppen från containerfartyg som ligger...

Läs mer


Lönsamhet möjliggör SJs historiskt stora fordonsinvesteringar

SJ-koncernens rörelseresultat för tredje kvartalet 2024 uppgick till 361 MSEK (255),...

Läs mer
Betongfundament till laddstationer

Benders och Kempower samarbetar för gemensam utveckling av betongrelaterade produkter till laddare för tung trafik.

I januari 2025 träder den nya EU-lagen i kraft som innebär att kommersiella aktörer...

Läs mer
I Sverige samlar vi kunskap om elektrifieringen av tung trafik genom E-Charge-projektet, där vårt deltagande leds av DB Schenker Consulting.

Elektrifieringen av de tunga transporterna

Den stora majoriteten av våra utsläpp, nära 90 %, kommer från tung...

Läs mer
<span>Y31-tåg på Mariestads station<br /></span><div><span style=\

Alstom och SJ tecknar treårig förlängning av alla underhållskontrakt i Västra Götalandsregionen

Gasums stationer med både LBG (flytande biogas) och LNG (flytande naturgas) bli tillgängliga för OKQ8:s IDS-kunder redan nu i höst. 

OKQ8 samarbetar med Gasum för att minska utsläppen inom tunga transporter

OKQ8 inleder ett strategiskt samarbete med Gasum, en expert inom den nordiska gassektorn och...

Läs mer


Goodyear stöttar transportbolag i samband med lagstiftningen om obligatorisk TPMS-användning

Ny lagstiftning för Tire Pressure Monitoring Systems (TPMS, system för övervakning...

Läs mer


Mest lästa







k-utbildning.se






HRC

Swescan
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se