Facebook


Instagram

Yrkes-SM: Elis Jakobsson och Fredrik Cederlöw är bäst i Sverige inom lastbil och flygteknik


2022-05-13

I mitten - vinnaren Elis Jakobsson från Nybro. Till höger - tvåan Felicia Bendroth från Tomelilla och på tredje plats Albin Lundberg, Arvidsjaur.
Bild: Liza Simonsson
I mitten - vinnaren Elis Jakobsson från Nybro. Till höger - tvåan Felicia Bendroth från Tomelilla och på tredje plats Albin Lundberg, Arvidsjaur.

I mitten vinnare Fredrik Cederlöw. Höger i bild - andra plats Elias Kuttainen Stjerna och trea Sebastian Hansson!
Bild: Liza Simonsson
I mitten vinnare Fredrik Cederlöw. Höger i bild - andra plats Elias Kuttainen Stjerna och trea Sebastian Hansson!

Yrkes-SM i Växjö är avgjort. Sveriges bästa, unga lastbilsförare blev Elis Jakobsson från Nybro efter en hård kamp. I kategorin flygteknik hamnade Fredrik Cederlöw från Båstad överst på prispallen, vilket innebär en möjlighet att åka till Yrkes-VM i Lyon.

Den 10-12 maj tävlade hundratals ungdomar återigen om vem som är bäst på sitt blivande jobb när Yrkes-SM var tillbaka efter två år i träda. TYA stöttade som vanligt de tävlande lastbilsförarna och flygmekanikerna, med Volvo Lastvagnar som sponsor.


Bäst på att köra lastbil
Elis Jakobsson från Nybro stod högst upp på prispallen i kategorin för lastbilsförare, i konkurrens med sju andra unga förare från Tomelilla i söder till Arvidsjaur i norr. Elis tävlade i olika moment som manöverkörning med lastbil, manöverkörning med truck och fick även göra ett teoriprov. Något som han klarade galant.

Det var Elis noggrannhet och fordonskännedom som till slut gav honom segern och gör att han numera stolt kan presentera sig som Sveriges bästa unga Lastbilsförare 2022.
– Det känns fantastiskt, sa en trött men glad Elis Jakobsson.


Detaljer avgjorde flygkategorin
I grenen för flygmekaniker var det till slut Fredrik Cederlöw från Båstad som fick lyfta bucklan. I dagarna tre tävlade de elva deltagarna i moment som komponentbyte på landningsställ och tillsyn av helikopter. Samtliga deltagare höll en enormt hög nivå på, såväl kunnande, som utförande och att det var tillslut små detaljer som avgjorde utgången på tävlingen.

Där blev Fredriks noggrannhet och systematiska arbetssätt så framgångsrikt att han nu kan titulera sig Sveriges bästa unga flygmekaniker 2022, och har möjlighet att medverka på Yrkes-VM 2024 i Lyon.

– Det var nervöst men nu är jag lättad och jätteglad, sa Fredrik efter prisutdelningen.


Vi tog pallplatserna!
Lastbilsförare
Elis Jakobsson
Felicia Bendroth
Albin Lundberg


Flygmekaniker
Fredrik Cederlöw
Elias Stjerna Kuttainen
Sebastian Hansson
Fakta: Yrkes-SM


Sveriges största satsning för att öka intresset för yrkesutbildningar. Vartannat år tävlar hundratals av Sveriges mest yrkesskickliga ungdomar inom ett femtiotal olika yrken. Under Yrkes-SM koras de bästa och får möjligheten representera Sverige under kommande Yrkes-EM (EuroSkills) och Yrkes-VM (WorldSkills).


Källa: TYA

Tipsa en vän Skriv ut





Goodyear Sustainable Reality Survey: Hållbarhet är fortfarande prioriterat bland åkerier

Goodyear har avslöjat resultaten av sin årliga Sustainable Reality Survey. Undersökningen frågade mer än 1 400 åkerier från 33 europeiska länder om deras...

Läs mer
Zinga


Mistra InfraMaint forskar om smart underhåll av infrastruktur – får fortsatt finansiering

Forskningsprogrammet Mistra InfraMaint tilldelas medel för en andra fas med upp till 54 MSEK...

Läs mer


Fossilfria lastbilar över Øresundsbron – nytt samarbete visar att det är möjligt

Grön omställning av den tunga lastbilstrafiken är möjlig – också...

Läs mer


Volvo Lastvagnar levererar eldriven betonglastbil till CEMEX

Volvo Lastvagnar har levererat den första Volvo FMX Electric betonglastbilen till CEMEX. Den...

Läs mer

DAF öppnar monteringsfabrik för ellastbilar

Dachser satsar på ellastbilar för långdistanstransporter

Nya tågpendlar från Helsingborg, Malmö och Sundsvall till APM Terminals Gothenburg

Transportbranschen kan bli fossilfri snabbare än man trott

Här byggs laddstationen för tunga fordon vid E18 i Karlskoga



Mest lästa







Onninen






gardenor

Extremeworks

HRC
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se